Ενημερωμένοι πολίτες – ενεργοί πολίτες

Η Νομαρχία και ο τοπικός τύπος υποδέχτηκαν τους μαθητές της Γ’ τάξης του Γυμνασίου μας και τους ενημέρωσαν τόσο για τις υπηρεσίες που προσφέρονται από τη Νομαρχιακή αυτοδιοίκηση, όσο και για τις υπηρεσίες που προσφέρουν τα μέσα μαζικής ενημέρωσης σε τοπικό επίπεδο για την βελτίωση της ζωής των πολιτών.

imag0049-_800.jpg

imag0064-_800.jpgΣτη Νομαρχιακή αυτοδιοίκηση Κιλκίς, ο Νομάρχης κ. Μπαλάσκας υποδέχτηκε τους μαθητές/τριες και συνομίλησε μαζί τους και έδωσε την ευκαιρία να ενημερωθούν από τους προϊσταμένους των τμημάτων της Νομαρχίας για θέματα που αφορούν στην καθημερινότητα των πολιτών.

img_8342-_800.jpg

Στο συγκρότημα του “Μαχητή του Κιλκίς“, οι μαθητές/τριες ενημερώθηκαν για το ρόλο των μέσων στην τοπική κοινωνία, είχαν την ευκαιρία να δουν τις διαδικασίες εκτύπωσης μιας εφημερίδας και να μιλήσουν ζωντανά στο ραδιόφωνο.img_8339-_800.jpg

Και οι δύο επισκέψεις ήταν εξαιρετικά ενδιαφέρουσες και ευαισθητοποιούν τους μαθητές στο ρόλο του ενεργού πολίτη.