Διδακτική επίσκεψη στο Εβραϊκό Μουσείο Θεσσαλονίκης

ΕΒΡΑΪΚΟ ΜΟΥΣΕΙΟ

Στις 29-11-2018 οι μαθητές της τρίτης τάξης του Γυμνάσιου Καμπάνη πραγματοποίησαν διδακτική επίσκεψη στο Εβραϊκό Μουσείο Θεσσαλονίκης. Η εκδρομή υλοποιήθηκε μέσα στα πλαίσια των μαθημάτων της Νεοελληνικής Γραμματείας και Ιστορίας με υπεύθυνες καθηγήτριες τις κ. Τζήμου Γεωργία, Παπαγεωργοπούλου Παρασκευή και Τζιάλλα Αθανασία. Το μουσείο παρείχε ξενάγηση, η οποία διήρκησε περίπου μία ώρα. Μέσα από την αφήγηση των πιο σημαντικών σταθμών της ιστορίας των εβραίων της Θεσσαλονίκης, οι μαθητές γνώρισαν εκφάνσεις του πολιτισμού, της θρησκείας και της καθημερινότητας τους. Αντελήφθησαν τη συμβολή της εβραϊκής κοινότητας στην οικονομική ανάπτυξη της Θεσσαλονίκης. Ιδιαίτερο ενδιαφέρον έδειξαν τα παιδιά στην αίθουσα του Ολοκαυτώματος, όπου το κίτρινο αστέρι η στολή των φυλακισμένων εβραίων στα στρατόπεδα συγκέντρωσης έδωσε την αφορμή για την εξιστόρηση των γεγονότων της κατοχής και του Ολοκαυτώματος. Η ξενάγηση έκλεισε στη νέα πτέρυγα του μουσείου, όπου είναι αναρτημένα χιλιάδες ονόματα θυμάτων του Ολοκαυτώματος των εβραίων της Θεσσαλονίκης.