Διήμερη εκπαιδευτική εκδρομή στην Καβάλα και Ξάνθη

Στις 5 -6/03/2018 πραγματοποιήθηκε διήμερη επίσκεψη των μαθητών των τριών τάξεων του Γυμνασίου Καμπάνη στην Καβάλα και Ξάνθη, μέσα στα πλαίσια των προγραμμάτων (πολιτιστικών θεμάτων και περιβαλλοντικής αγωγής), που διεκπεραιώθηκαν στο σχολείο μας κατά την περίοδο 2017-18, με υπεύθυνες καθηγήτριες τις κ. Τζήμου Γεωργία, Τζιάλλα Αθανασία, Παπαγεωργοπούλου Παρασκευή και Θεοδωρίδου Μαρία. Οι συμμετέχοντες μαθητές στα δύο αυτά προγράμματα επισκέφτηκαν το Κέντρο Διαχείρισης Λίμνης Βιστωνίδας, όπου έγινε ενημέρωση για την χλωρίδα και πανίδα της περιοχής και παρακολούθησαν με διόπτρες σπάνια είδη πουλιών στη λίμνη Βιστωνίδα. Στη συνέχεια περιηγήθηκαν με ξεναγό στην παλιά πόλη και στο λιμάνι της Καβάλας. Την επόμενη ημέρα οι μαθητές επισκέφτηκαν το μουσείο Καπνού στην Καβάλα, πληροφορήθηκαν για την καλλιέργειά του καπνού, τον τρόπο διακίνησής του αλλά και για την απαρχή του συνδικαλιστικού κινήματος στην Ελλάδα. Επιπλέον, ξεναγήθηκαν στο αρχαίο θέατρο, στον ευρύτερο αρχαιολογικό χώρο των Φιλίππων και στο μουσείο.

ΜΟΝΗ ΑΓΙΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΥ ΣΤΗ ΛΙΜΝΗ ΒΙΣΤΩΝΙΔΑ

ΜΟΥΣΕΙΟ ΚΑΠΝΟΥ ΣΤΗΝ ΚΑΒΑΛΑ