Παρακολούθηση του εκπαιδευτικού προγράμματος «Η Ιστορία της Μακεδονίας»

Στις 07-03- 2019 το Γυμνάσιο Καμπάνη επισκέφτηκε τον κινηματογράφο CINEPLEX στη Θεσσαλονίκη, όπου παρακολούθησε το εκπαιδευτικό πρόγραμμα «Η Ιστορία της Μακεδονίας». Το πρόγραμμα αυτό, που δημιουργήθηκε από τον εκπαιδευτικό οργανισμό Φωτόγραμμα, επικεντρώνεται στα σπουδαιότερα ιστορικά γεγονότα της συγκεκριμένης γεωγραφικής περιοχής από την αρχαιότητα έως σήμερα με κυριότερους σταθμούς την εποχή του Μέγα Αλέξανδρου, την Τουρκοκρατία και τις αρχές του 20ου αι. με τους Βαλκανικούς πολέμους. Κατά τη διάρκεια της προβολής οι μαθητές είχαν τη δυνατότητα να επεμβαίνουν στην αφήγηση των γεγονότων μέσω ασυρμάτων τηλεχειριστηρίων, προσδίδοντας στην κινηματογραφική αυτή εμπειρία χαρακτήρα διαδραστικό. Η επίσκεψη αυτή οργανώθηκε από την κ. Τζήμου Γεωργία μέσα στα πλαίσια του αναλυτικού προγράμματος του μαθήματος της Ιστορίας αλλά και του πολιτιστικού προγράμματος «Ανακαλύπτοντας τις ρίζες μας», που υλοποιεί η ίδια κατά τη διάρκεια του σχολικού έτους 2018-2019.