Εκπαιδευτική εκδρομή Λυκείου Καμπάνη στη Θεσσαλονίκη

Την Παρασκευή 16/12/11 πραγματοποιήθηκε εκδρομή του Λυκείου Καμπάνη στη Θεσσαλονίκη.  Οι μαθητές της Α’ Λυκείου επισκέφθηκαν το Αρχαιολογικό Μουσείο Θεσσαλονίκης και είδαν από κοντά ευρήματα που σχετίζονται με τις χρονικές περιόδους για τις οποίες διδάσκονται στο μάθημα της αρχαίας ιστορίας.  Οι μαθητές της Β’ Λυκείου είχαν την ευκαιρία να ξεναγηθούν στις μόνιμες συλλογές του Βυζαντινού  Μουσείου αλλά και στην περιοδική έκθεση που αφορά τις σχέσεις Βυζαντίου – Αράβων.  Η Γ΄Λυκείου περιηγήθηκε σε διάφορες σχολές του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου.  Η Θεωρητική Κατεύθυνση επισκέφθηκε τα σπουδαστήρια της Φιλοσοφικής Σχολής ενώ η Τεχνολογική και Θετική παρακολούθησε επίδειξη πειραμάτων στη Σχολή Θετικών Επιστημών.