Ο κήπος του σχολείου μου

Τον Δεκέμβριο έγινε μία προσπάθεια με την Α’ Γυμνασίου να δημιουργήσουμε στο σχολείο μας έναν κήπο με δέντρα και και καλλωπιστικά φυτά. Στη δράση αυτή συμμετείχαν μαθητές από όλες τις τάξεις που βοήθησαν στην αποτύπωση του χώρου,

στην επιλογή των θέσεων τοποθέτησης των δέντρων, στο σκάψιμο, στο φύτεμα και στη συνέχεια στο πότισμα των φυτών.

Επιλέχτηκαν πλατάνια, μουριές και κέδροι καθώς και λιγκούστρες και αγγελικές. Τα φυτά τα προμηθευτήκαμε δωρεάν από φυτώριο της Χαλκηδόνας,μετά από συνεννόηση με το Δασαρχείο του Κιλκίς. Τα παιδιά έδειξαν μεγάλο ενδιαφέρον και ζήλο καθόλη τη διάρκεια της δεντροφύτευσης.

Δυστυχώς, όμως, όταν επιστρέψαμε από τις διακοπές των Χριστουγέννων τα περισσότερα φυτά είχαν ξεριζωθεί από αγνώστους και κάποια δενδρύλια είχαν κλαπεί.

Δεν θα εγκαταλείψουμε την προσπάθεια καθώς πολλά παιδιά ζήτησαν να επιχειρήσουμε και πάλι.