Επίσκεψη της Α' Γυμνασίου στην έκθεση του Leonardo Da Vinci

Στη Θεσσαλονίκη και στον πολυχώρο του Μύλου πραγματοποιείται αυτές τις μέρες και μέχρι τις 5 Ιουνίου έκθεση με το έργο του Leonardo Da Vinci.

Η έκθεση περιλαμβάνει 118 αντίγραφα σημειώσεων, σχεδίων και μελετών του, καθώς και 25 πρωτότυπες κατασκευές από ξύλο και μέταλλο. Οι κατασκευές αυτές στηρίχθηκαν σε σχέδιά του και οι  μαθητές μπορούν να τις αγγίξουν και να πειραματιστούν με τη χρήση και λειτουργία τους. Επίσης, στον ίδιο εκθεσιακό χώρο υπάρχουν και 12 εγκαταστάσεις multimedia που παρέχουν πληροφορίες για τη ζωή του Leonardo Da Vinci, για την περίοδο της Αναγέννησης κ.λ.π. Η έκθεση παρουσιάζει μεγάλο ενδιαφέρον γιατί αποκαλύπτει τη σχέση μεταξύ τέχνης, της  επιστήμης και της τεχνικής.

Η Α’ Γυμνασίου την επισκέφτηκε στις αρχές Φεβρουαρίου και οι μαθητές γύρισαν με τις καλύτερες εντυπώσεις, καθώς θαύμασαν το έργο ενός πολύπλευρου και πολυσχιδούς ανθρώπου που θεωρήθηκε από τις μεγαλύτερες φυσιογνωμίες της ανθρωπότητας.