Έναρξη τηλεκπαίδευσης Φεβρουαρίου

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ Τηλεκπαίδευση Webex

Αγαπητοί Γονείς και Κηδεμόνες,

Αγαπητοί Μαθητές και Μαθήτριες,

μετά από ένα διάλειμμα 8 ημερών επιστροφής στο σχολείο, από την Πέμπτη 11 Φεβρουαρίου ξαναγυρνάμε και πάλι στην τηλεκπαίδευση. Σίγουρα δεν μπορεί ν’ αντικαταστήσει την τάξη, μπορεί όμως να κρατήσει ζωντανή τη μαθησιακή και παιδαγωγική διαδικασία. Το ωρολόγιο πρόγραμμα είναι το ίδιο αλλά το ωράριο λειτουργίας διαφορετικό και βρίσκεται αναρτημένο στη σελίδα μας. Τα μαθήματα αρχίζουν στις 8:30 ακριβώς. Σας παρακαλούμε να παρακολουθείτε καθημερινά τις ανακοινώσεις μας στο ιστολόγιο του σχολείου. Κάθε επικοινωνία με το σχολείο θα γίνεται ηλεκτρονικά στο mail@gym-kamin.att.sch.gr . Το τηλέφωνο θα χρησιμοποιείται μόνο για εξαιρετικά επείγουσες ανάγκες. Σε περίπτωση ανάγκης δανεισμού τάμπλετ θα στείλετε ηλεκτρονικά αίτηση όπου θα αναφέρετε τους λόγους δανεισμού, για να αξιολογηθεί ώστε να μπορέσουμε να ανταποκριθούμε σε πραγματικές ανάγκες μαθητών/τριών. Για τη φοίτηση και την επίδοση των μαθητών/τριών στα διάφορα μαθήματα μπορείτε να ενημερώνεστε επισκεπτόμενοι/ες τις εικονικές αίθουσες των εκπαιδευτικών τις ώρες υποδοχής γονέων ή να απευθύνεστε στα email των εκπαιδευτικών που έχουν επιλέξει αυτό τον τρόπο ενημέρωσης. Η τηλεκπαίδευση είναι υποχρεωτική για όλους, καταχωρίζονται απουσίες και αξιολογείται η συμμετοχή των μαθητών/τριών.

Ήδη έχετε πάρει τη βαθμολογία του 1ου τετραμήνου. Δε χρειάζεται απογοήτευση. Τίποτα δεν έχει χαθεί. Το 2ο τετράμηνο είναι μπροστά μας  και κάθε μαθητής και μαθήτρια μπορεί να προσπαθήσει για το καλύτερο. Αρκεί να το θέλει. Οι μαθητές και οι μαθήτριες μην επαναπαυθείτε  στην επιεική βαθμολόγηση των καθηγητών/τριών σας που έλαβαν υπόψη τις δυσκολίες της τηλεκπαίδευσης και σας ενίσχυσαν. Προσπαθήστε να κερδίσετε τον χαμένο χρόνο και να καλύψετε τα κενά σας. Συμμετέχετε ενεργά και ενημερώνετε τους γονείς σας για την ανταπόκρισή σας στην τηλεκπαίδευση, ώστε να μη μένουν έκπληκτοι με τις απουσίες σας. Οι γονείς προσπαθήστε να  παρακολουθείτε καθημερινά τη συμμετοχή των παιδιών, να τα προτρέπετε στη μάθηση και να ελέγχετε αν συμμετέχουν ενεργά. Τα παιδιά εκτός από δικαιώματα έχουν και υποχρεώσεις και πρέπει να αναλαμβάνουν τις ευθύνες τους. Η απόλυτη ανοχή και αποδοχή κάθε δικαιολογίας τους μόνο κακό μπορεί να κάνει. Εμείς θα είμαστε δίπλα τους, δίπλα σας.  Όλοι και όλες βιώνουμε πολύ δύσκολες συνθήκες. Ας προσπαθήσουμε να βγούμε υγιείς σωματικά και ψυχικά απ’ αυτήν την περιπέτεια! Θα τα καταφέρουμε. Καλή αρχή και γρήγορη επιστροφή στο σχολείο μας!

Η Διευθύντρια του Γυμνασίου Καμινίων