5η εβδομάδα τηλεκπαίδευσης – Δεκέμβριος

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ Τηλεκπαίδευση Webex

μπαίνουμε στην 5η εβδομάδα τηλεκπαίδευσης προσπαθώντας οι συνάδελφοί μου κι εγώ να κάνουμε ό,τι είναι δυνατό για να μη στερηθούν τα παιδιά σας -τα παιδιά μας- την εκπαιδευτική και μαθησιακή  διαδικασία. Γνωρίζουμε ότι οι συνθήκες είναι δύσκολες και ότι τίποτε δεν μπορεί να αντικαταστήσει τη διά ζώσης επικοινωνία της σχολικής τάξης. Στην παρούσα φάση όμως η τηλεκπαίδευση είναι μονόδρομος με πολλά αγκάθια, αλλά αναγκαίος. Αν και πολλά προβλήματα σύνδεσης που υπήρχαν αρχικά έχουν ξεπεραστεί, καθημερινά διαπιστώνουμε νέα διαφορετικά και πολύ σοβαρά. Υπάρχουν παιδιά που δεν παρακολουθούν ή παρακολουθούν όποτε και ό,τι τους αρέσει. Η τηλεκπαίδευση  όμως είναι υποχρεωτική και, εάν υπήρχε πρόβλημα τεχνικού εξοπλισμού κάποιων, δεν έχουμε λάβει αιτήσεις για δανεισμό τάμπλετ. Έχει αρχίσει κακοήθης “εισβολή” στις εικονικές τάξεις των εκπαιδευτικών κάποιων παιδιών που χρησιμοποιούν στοιχεία άλλων μαθητών/μαθητριών ή κατασκευασμένα ονόματα και βρίζουν χυδαία παρεμποδίζοντας το μάθημα. Όπως καταλαβαίνετε τέτοιες περιπτώσεις μπορούν εύκολα να εντοπιστούν από τη Δίωξη Ηλεκτρονικού Εγκλήματος και το ΥΠΑΙΘ και να ζητηθούν ευθύνες από τους γονείς και κηδεμόνες με τις όποιες συνέπειες. Γι’ αυτό σας παρακαλούμε να συζητήσετε σοβαρά με τα παιδιά σας και να τα ελέγχετε αποτρέποντας τέτοιες ενέργειες, καθώς και να τα προτρέπετε να συμμετέχουν ενεργά στα μαθήματά τους. Ας βοηθήσουμε όλες και όλοι να αντιμετωπίσουμε τις δύσκολες συνθήκες που βιώνουμε και να διατηρηθούμε υγιείς σωματικά και ψυχικά και ας κάνουμε υπομονή μέχρι να επανέλθουμε στην κανονικότητα της σχολικής ζωής.

Η Διευθύντρια του Γυμνασίου Καμινίων