Λειτουργία σχολείου

Αγαπητοί/ές Μαθητές και Μαθήτριες,

σας πληροφορούμε ότι το σχολείο μας θα είναι κλειστό για τις επόμενες 14 ημέρες σύμφωνα με την προσωρινή απαγόρευση της εκπαιδευτικής λειτουργίας όλων των εκπαιδευτικών δομών της χώρας μας για προληπτικούς λόγους, ώστε να περιοριστεί η εξάπλωση του κορωνοϊού COVID-19. Σας ενημερώνουμε ότι την Κυριακή 8 Μαρτίου έγινε προληπτική απολύμανση του σχολείου από τον Δήμο Πειραιά και ότι πάρθηκαν όλα τα αναγκαία μέτρα προστασίας της σχολικής κοινότητας. Τώρα πρέπει όλοι μας να επιδείξουμε ατομική και συλλογική ευθύνη και να ακολουθούμε τα μέτρα προστασίας που μας προτείνουν οι ειδικοί. Ας επισκεπτόμαστε την ιστοσελίδα του ΕΟΔΥ,των Υπουργείων Υγείας και Παιδείας και του σχολείου μας, ας τηρούμε τις οδηγίες ατομικής υγιεινής και ας αποφεύγουμε τον συνωστισμό και τις άσκοπες μετακινήσεις. Αν έχουμε υποψία για κάποιο σύμπτωμα ή απλά κάποια απορία, ας απευθυνόμαστε στον γιατρό μας ή τον ΕΟΔΥ (τηλ. 1135). Χρειάζεται προσοχή και υπευθυνότητα, όχι πανικός. Παρακαλούμε τους/τις γονείς και κηδεμόνες να συζητήσουν με τα παιδιά τους για να αντιμετωπίσουν αυτή την έκτακτη και πρωτόγνωρη κατάσταση και τους μαθητές  και τις μαθήτριες να δείξουν την υπευθυνότητα -που πιστεύουμε ότι διαθέτουν- και να αξιοποιήσουν δημιουργικά τον ελεύθερο χρόνο των 14 ημερών που τους προσφέρεται. Ευχόμαστε ό,τι καλύτερο για όλους μας!