Πρόγραμμα Ευαισθητοποίησης Γονέων

Π Ρ Ο Σ Κ Λ Η Σ Η

To Δ.Σ του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων του Γυμνασίου Καμινίων σας προσκαλεί να συμμετάσχετε στο πρόγραμμα ευαισθητοποίησης γονέων σε θέματα βίας κατά των παιδιών:

«Κοντά στους γονείς»

Το πρόγραμμα διοργανώνεται, μετά από σχετικό αίτημα, του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων του Γυμνασίου Καμινίων στο Χαμόγελο του Παιδιού και θα πραγματοποιηθεί από ψυχολόγους του στα πλαίσια του Συμφώνου Συνεργασίας του με το Υπουργείο Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων. Στο πρόγραμμα περιλαμβάνονται  ομιλίες και διαδραστικές παρεμβάσεις πρόληψης στους γονείς και κηδεμόνες των μαθητών και μαθητριών όλων των  εκπαιδευτικών βαθμίδων.

Οι θεματικές ενότητες των ομιλιών- παρεμβάσεων αφορούν:

• Την Κακοποίηση – Παραμέληση Παιδιού
  • Την Ενδοσχολική Βία και τον Εκφοβισμό
  • Θέματα Ασφάλειας στο Διαδίκτυο

Σε κάθε θεματική  ενότητα γίνεται  θεωρητική παρουσίαση του φαινομένου από τον εισηγητή /  εισηγήτρια ψυχολόγο και στη συνέχεια συζήτηση με το κοινό.

Οφέλη για τους συμμετέχοντες γονείς :

• Η ενημέρωση και εμβάθυνση της γνώσης τους σε θέματα βίας κατά των παιδιών.
  • Η ενίσχυση των δεξιοτήτων τους με στόχο την αποτελεσματική επίλυση σε αντίστοιχες καταστάσεις κρίσης.
  • Η συζήτηση με άλλους γονείς και η ανταλλαγή απόψεων και προβληματισμών.

Τόπος πραγματοποίησης: Γυμνάσιο Καμινίων, οδός  Δωδεκανήσου 28-30

Διάρκεια : 3 ημέρες (11, 18, 25 Φεβρουαρίου 2019)    Ώρες : 18.00-20.00  το απόγευμα.

Επισυνάπτεται πρόγραμμα εισηγήσεων και ημερομηνίες διεξαγωγής τους. Για περισσότερες πληροφορίες οι γονείς να απευθύνονται στο Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων του Γυμνασίου (τηλ. Προέδρου 6983505086 – τηλ. Γεν.Γραμματέα 6936680940)

Τα φαινόμενα της βίας κατά των παιδιών προβληματίζουν  έντονα όλους τους γονείς. Ελάτε να συζητήσουμε με τους ειδικούς.

Εκ μέρους του Δ.Σ

Ο Πρόεδρος                                                                                                   Η Γενική Γραμματέας

Γιώργος Κότσιαρης                                                                                       Γεωργία Καλλίνωση