Εορτή 25ης Μαρτίου

«Όταν αποφασίσαμε να κάμομε την Επανάσταση δεν εσυλλογισθήκαμε ούτε πόσοι είμεθα ούτε πώς δεν έχομε άρματα ούτε ότι οι Τούρκοι εβαστούσαν τα κάστρα και τας πόλεις ούτε κανένας φρόνιμος μας είπε «πού πάτε εδώ να πολεμήσετε με σιταροκάραβα βατσέλα;», αλλά ως μία βροχή έπεσε εις όλους μας η επιθυμία της ελευθερίας μας, και όλοι, και ο κλήρος μας και οι προεστοί και οι καπεταναίοι και οι πεπαιδευμένοι και οι έμποροι, μικροί και μεγάλοι, όλοι, εσυμφωνήσαμε εις αυτό το σκοπό και εκάμαμε την Επανάσταση».

Θεόδωρος Κολοκοτρώνης

Την Παρασκευή 22 Μαρτίου 2019  το Σχολείο μας πραγματοποίησε στο χώρο του αμφιθεάτρου την εορτή για να τιμήσει την επέτειο της Επανάστασης του 1821. Οι μαθητές του σχολείου, με την καθοδήγηση των υπεύθυνων για τη γιορτή καθηγητριών Γελαδά Μ., Γουρνά Ε., παρουσίασαν τα γεγονότα και τους πρωταγωνιστές της Ελληνικής Επανάστασης μέσα από θεατρικά σκέτς, τραγούδια και χορούς. Τη χορωδία προετοίμασε η καθηγήτρια μουσικής κ. Κωστήρη Α.

, ,