Υπολογισμός ακτίνας της Γης

ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ ΕΡΓΑΣΙΕΣ ΜΑΘΗΤΩΝ

Την Τρίτη 20 Μαρτίου 2018 το σχολείο μας συμμετείχε στην πανελλήνια δράση:  «Το Πείραμα του Ερατοσθένη για τον υπολογισμό της ακτίνας της Γης».  Μια ομάδα έξι μαθητών της Γ΄ τάξης πραγματοποίησε μετρήσεις της σκιάς τριών αντικειμένων στην αυλή του σχολείου και ακολουθώντας το συλλογισμό του Ερατοσθένη υπολόγισε με αρκετά καλή ακρίβεια (περίπου 0.5%) την ακτίνα της Γης. Η τιμή που υπολόγισε η ομάδα ήταν 6.332km.

Επιλέχθηκε η σημερινή μέρα της εαρινής ισημερίας αφού οι  ακτίνες του ήλιου προσπίπτουν κάθετα στον Ισημερινό της Γης. Ο υπολογισμός της γωνίας φ που σχηματίζουν οι ακτίνες με έναν όρθιο πάσαλο εξασφαλίζει τον προσδιορισμό του γεωγραφικού πλάτους και μας δίνει τη δυνατότητα υπολογισμού της περιμέτρου και συνακόλουθα της ακτίνας της Γης.

Όλη η δράση είχε και πολλούς θεατές αφού η μέτρηση πραγματοποιήθηκε στις 12:34 μ.μ. που ήταν ώρα διαλείμματος.

H θεωρητική ανάλυση και το φύλλο μετρήσεων βρίσκεται εδώ.

Βοηθητικά sites: Υπολογισμός της απόστασης Ισημερινού – Πειραιά, εύρεση της ώρας του μεσημεριού στον Πειραιά.

Αρμένης Σ. (ΠΕ04)

Ντάικου Ε. (ΠΕ04)