Βιωματικές δράσεις

ΕΡΓΑΣΙΕΣ ΜΑΘΗΤΩΝ

Σας παρουσιάζουμε τις φετινές εργασίες των μαθητών των τμημάτων Α1΄ και  Β2΄,  Β3΄ στο πλαίσιο των βιωματικών δράσεων.

Τα παιδιά του Α1΄  ασχολήθηκαν με το θέμα “Φροντίζω τον εαυτό μου”. Οι μαθητές διερεύνησαν: στο πρώτο τρίμηνο ” Διατροφή και σωματική υγιεινή”, στο δεύτερο τρίμηνο: “Χρήση αλκοόλ-καπνού, πρόληψη ατυχημάτων, πρώτες βοήθειες” και στο τρίτο τρίμηνο:”Αντιμετωπίζοντας τη βία”.

Τα παιδιά του Β2′ στα πλαίσια της δράσης  “Πολιτισμός και δραστηριότητες τέχνης” ασχολήθηκαν με το θέμα “Ο ναός της γειτονιάς μου”. Οι μαθητές διερεύνησαν την εκκλησιαστική-χριστιανική τέχνη, όπως εκφράζεται μέσα από τη ναοδομία, εικονογραφία, υμνολογία καθώς  και τη σχέση χριστιανικής λατρείας και κοινωνικής ζωής.

Υπεύθυνος καθηγητής : Κάκος Β.

Για να δείτε τις εργασίες πατήστε εδώ: Εργασία Α1΄, Εργασία Β2′