Το πρόγραμμα «Μένει Μυστικό» του «Χαμόγελου του παιδιού»

Τη Δευτέρα 4 Οκτωβρίου και τη Τρίτη 5 Οκτωβρίου 2021  πραγματοποιήθηκαν διδακτικές επισκέψεις στο Αίγιο για τη συμμετοχή των μαθητών της Β΄ τάξης στο πρόγραμμα «Μένει Μυστικό» του «Χαμόγελου του παιδιού» και της Περιφέρειας Δυτικής Ελλάδος.

Το πρόγραμμα ανοίγει τον φάκελο «Σεξουαλική Κακοποίηση Παιδιών» με στόχο να ενημερώσει, να συζητήσει και να κινητοποιήσει τους πολίτες ενάντια στο σοβαρό αυτό φαινόμενο.

Οι Μαθητές του σχολείου μας μέσα από μια σειρά διαδραστικών δράσεων από εξειδικευμένο προσωπικό και ψυχολόγους του Οργανισμού ευαισθητοποιήθηκαν σχετικά με το φαινόμενο της σεξουαλικής κακοποίησης, την διάσταση του προβλήματος, καθώς και τα ιδιαίτερα χαρακτηριστικά του.

Η επίσκεψη στο Αίγιο έκλεισε με την ξενάγηση στο Ιστορικό Αρχείο Αιγίου (τμήμα των Γ.Α.Κ).