“Το Χαμόγελο του Παιδιού” και πάλι στο σχολείο μας

Και φέτος, αρχές Απριλίου, είχαμε τη χαρά να υποδεχτούμε στο σχολείο μας, φυσικά διαδικτυακά, την κ. Παλούμπη Έλενα, ψυχολόγο από το Χαμόγελο του Παιδιού. Το «Χαμόγελο του Παιδιού» σε συνεργασία με την Δ/νση Δ/θμιας Εκπ/σης Αχαΐας δια της Υπευθύνου Αγωγής Υγείας, διοργάνωσαν Εκπαιδευτικά Προγράμματα Πρόληψης στα Σχολεία.

Οι μαθητές και οι μαθήτριες της Α΄ τάξης είχαν την ευκαιρία να ενημερωθούν για την «Ασφάλεια στο διαδίκτυο», της Β΄ τάξης για την «Κακοποίηση-Παραμέληση ανηλίκων» και της Γ΄ τάξης για την «Εμπορία-εκμετάλλευση ανηλίκων». Στους μαθητές δόθηκε η ευκαιρία επίσης να υποβάλλουν τα ερωτήματά τους και να συζητήσουν για το πώς μπορούν να αντιμετωπίσουν αυτά τα φαινόμενα.

Οι γονείς των μαθητών συμμετείχαν στο Πρόγραμμα Πρόληψης στη θεματική ενότητα «Ο ρόλος των γονέων στην πρόληψη της σεξουαλικής παρενόχλησης/ κακοποίησης παιδιών.»