Αγαπώ την Άθληση – Αγαπώ την Υγεία μου

Την Παρασκευή, 27 Οκτωβρίου 2019, στο πλαίσιο της «Πανελλήνιας Ημέρας Σχολικού Αθλητισμού – Ευρωπαϊκής Ημέρας Σχολικού Αθλητισμού» το σχολείο μας πραγματοποίησε για έκτη συνεχόμενη χρονιά δράσεις αθλητικού χαρακτήρα με κεντρικό σύνθημα «Αγαπώ την Άθληση – Αγαπώ την Υγεία μου».

Διεξήχθησαν μαθήματα χορού, αγώνες ποδοσφαίρου, βόλεϋ και μπάσκετ. Συμμετείχαν οι μαθητές όλων των τάξεων. Οι αγώνες είχαν ως στόχο να τονίσουν την χαρά της κίνησης και να ενεργοποιήσουν τους μαθητές να συμμετέχουν στις οργανωμένες αθλητικές δράσεις του σχολείου. Μέσω της συμμετοχής, της προσπάθειας, του συναγωνισμού και της ευγενούς άμιλλας, οι μαθητές βίωσαν την αξία του αθλητισμού. Ενημερώθηκαν επίσης για τα ευεργετικά οφέλη της άθλησης σε συνδυασμό πάντα με την υγιεινή διατροφή.

Καλή Σχολική Χρονιά!