Ευρωπαϊκή Ετικέτα Ποιότητας 2018

european label quality 2

Στο eTwinning, η δουλειά που γίνεται είναι σημαντική και αξίζει να διαδοθεί και να αναγνωριστεί από όλη την Ευρωπαϊκή εκπαιδευτική κοινότητα!Συγκεκριμένα,σε όλη την ευρωπαϊκή εκπαιδευτική κοινότητα eTwinning αναγνωρίστηκε η ποιότητα 1204 έργων τα οποία έλαβαν την Ετικέτα Ποιότητας για την εξαιρετική τους δουλειά.Ανάμεσα στα σχολεία που βραβεύτηκαν με την Ευρωπαϊκή Ετικέτα Ποιότητας 2018 βρίσκεται το eTwinning School Γυμνάσιο Λυκειακές Τάξεις Ιτέας Καρδίτσας!

Η πρώτη ευρωπαϊκή ετικέτα ποιότητας αφορά στο έργο “La poésie adoucit les moeurs” και αφορούσε τον ρόλο της ποίησης όπως και όλων των τεχνών, ενάντια στον ορθολογισμό και τον βασανισμό της ζωής ενώ η παιδαγωγική της δύναμη δρα ως μορφωτικό αγαθό ενάντια στην εκρίζωση των δημιουργικών δυνάμεων του παιδιού.

Η δεύτερη ευρωπαϊκή ετικέτα ποιότητας αφορά στο έργο “JEUX OLYMPIQUES, DES PONTS ENTRE LE PASSE ET LE FUTUR (L’amitié dans la compétition)” το οποίο διακρίθηκε αρχικά και για τον σχεδιασμό του και αποτέλεσε το έργο νικητή των εβδομάδων eTwinning με θέμα την συμπερίληψη ή ένταξη.Στη διάρκειά του οι μαθητές συνεργάστηκαν με γνώμονα τις αρχές του Ολυμπισμού ως πολύτιμη πηγή αξιών και ιδανικών τα οποία, μέσω της εκπαίδευσης, αναδεικνύουν την ανθρωπιστική και πολιτιστική αξία του αθλητισμού.  Για τα δύο επόμενα σχολικά έτη, το έργο αυτό τυγχάνει πλέον χρηματοδότησης του Εθνικού Ιδρύματος Υποτροφιών και αποτελεί δράση ERASMUS KA229 με τίτλο: ΕNJOY( European Neighbours Joint Olympics for Youth).