ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΓΟΝΕΩΝ-ΚΗΔΕΜΟΝΩΝ ΚΑΙ ΜΑΘΗΤΩΝ 15/11/2020

Νοέ 202015

Μετά τις τηλεδιασκέψεις που πραγματοποίησε ο Διευθυντής του Γυμνασίου Ιτέας

α) με τη Διευθύντρια  της Δ/θμιας  Εκπ/σης Φωκίδας στις 13/11/20 και β) με το Σύλλογο Διδασκόντων του Γυμνασίου Ιτέας στις 14/11/20 σας υπενθυμίζουμε τα κάτωθι:

1. Οι μαθητές πρέπει να εισέρχονται στη ψηφιακή τάξη εγκαίρως σύμφωνα με το ωρολόγιο πρόγραμμα.
  2. Η είσοδος γίνεται υποχρεωτικά με το Επίθετο, που πρέπει να αναγράφεται πρώτο  και  το Όνομα του μαθητή και όχι με ψευδώνυμο ή αριθμό ή κάτι άλλο προκειμένου να γίνεται εύκολα η ταυτοποίηση των μαθητών.
  3. Δεν επιτρέπεται η καταγραφή ήχου και εικόνας από οποιονδήποτε κατά τη διάρκεια των μαθημάτων.
  4. Δεν επιτρέπεται το άνοιγμα του μικροφώνου και της κάμερας παρά μόνο μετά από εντολή του καθηγητή.
  5. Δεν επιτρέπεται η παρακώλυση του μαθήματος  από οποιονδήποτε  και για οποιοδήποτε λόγο και αν υπάρξει τέτοια περίπτωση ο μαθητής θα αποβάλλεται με ωριαία αποβολή και θα παίρνει απουσία.
  6. Ο  Διευθυντής και ο Σύλλογος Διδασκόντων έχει αρμοδιότητα σε περίπτωση επαναληπτικής παρενόχλησης του μαθήματος να επιβάλλει επιπλέον κυρώσεις.
  7. Εάν κάποιος μαθητής έχει σοβαρό πρόβλημα σύνδεσης ειδοποιείται  το σχολείο από τους γονείς-κηδεμόνες με μήνυμα  ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
  8. Οι μαθητές θα πρέπει να έχουν δημιουργήσει λογαριασμό στο Πανελλήνιο Σχολικό Δίκτυο (www.sch.gr) και να γνωρίζουν το όνομα χρήστη, email και κωδικό τους, ώστε να έχουν πρόσβαση στις υπηρεσίες του σχολικού δικτύου με βασικότερη την ηλεκτρονική σχολική τάξη (eclass.sch.gr).

Επισήμανση:

Καλό είναι οι γονείς να έχουν διακριτική εποπτεία κατά τη διάρκεια των μαθημάτων χωρίς όμως να βρίσκονται στον ίδιο χώρο με τους μαθητές, αν αυτό είναι εφικτό, ώστε να μην φέρνουμε τα παιδιά σε δύσκολη θέση λόγω των ερωτήσεων-απαντήσεων που γίνονται κατά τη διάρκεια του μαθήματος.

από κάτω από: Νέα - Ανακοινώσεις| | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΓΟΝΕΩΝ-ΚΗΔΕΜΟΝΩΝ ΚΑΙ ΜΑΘΗΤΩΝ 15/11/2020