Λαστιχόκηπος :)

Μαρ 201314

Στα πλαίσια του περιβαλλοντικού προγράμματος της Ανακύκλωσης, που υλοποιείται στο σχολείο μας, οι μαθητές και οι εκπαιδευτικοί που συμμετέχουν στο πρόγραμμα, κατασκεύασαν σε ένα άδειο παρτέρι του προαυλίου έναν κήπο από μεταχειρισμένα ελαστικά αυτοκινήτων.

Τα παιδιά αφού πρώτα έβαψαν τα λάστιχα, καθάρισαν και έσκαψαν το παρτέρι και προμηθεύτηκαν τα φυτά και το χώμα από φυτώριο της πόλης μας. Στη συνέχεια τοποθέτησαν τα ελαστικά, τα γέμισαν με χώμα και φυσικό λίπασμα και φύτεψαν τα φυτά. Ο γύρω χώρος γεμίστηκε με ψιλό βότσαλο για πρακτικούς και αισθητικούς σκοπούς. Επιλέχθηκαν βότανα χαρακτηριστικά της Ελληνικής Μεσογειακής χλωρίδας όπως θυμάρι, δενδρολίβανο, λεβάντα, ρίγανη, λουίζα, αρμπαρόριζα, βασιλικός λεπτόφυλλος και πλατύφυλλος αλλά και καλλωπιστικά άνθη όπως μαργαρίτες, ζέρμπερες, μολόχες και αναρριχώμενα.

Παιδιά συνεχίστε έτσι!