Οκτ 2018 01

ΗΜΕΡΑ ΣΧΟΛΙΚΟΥ ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΥ

Κατηγορία Αθλητικές      | ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΙΑΣΜΟΥ ΡΟΔΟΠΗΣ | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο ΗΜΕΡΑ ΣΧΟΛΙΚΟΥ ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΥ

Η πρώτη Δευτέρα του Οκτωβρίου -εδώ και πέντε χρόνια –έχει καθιερωθεί  ως Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού.

Κεντρικός στόχος αυτής της προσπάθειας είναι η ενεργοποίηση των μαθητών/τριών για συμμετοχή τους σε οργανωμένες αθλητικές δράσεις εντός του σχολείου, με σκοπό την απόκτηση ενός υγιούς τρόπου ζωής και την βελτίωσης της φυσικής κατάστασης των μαθητών/τριών, αποβάλλοντας την αδράνεια και την υποκινητικότητα, που αποτελούν τις κύριες αιτίες αύξησης της παχυσαρκίας στους νέους σε όλες τις Ευρωπαϊκές χώρες.

Έτσι για την τρέχουσα σχολ. χρονιά 2018-19 και με σύνθημα: «Ας κινηθούμε» πραγματοποιήθηκαν στο σχολείο μας την Δευτέρα 1 Οκτώβρη οι παρακάτω δράσεις:

Προβολή της ταινίας: «ΠΕΛΕ:  Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΕΝΟΣ ΘΡΥΛΟΥ»
(Η ιστορία του «βασιλιά της μπάλας» δοσμένη από τα πρώτα βήματα του φτωχού χαμινιού από το Σάο Πάολο ως την κατάκτηση της δόξας.)

Γυμναστική – χορός : aerobic, «μπουκαλορακέτες», βόλεϋ καθιστών, σχοινάκι.

Οι δράσεις σχεδιάστηκαν από την γυμνάστρια του σχολείου μας κα Έφη Δουρουκλάκη και πραγματοποιήθηκαν με επιτυχία απ’ τους μαθητές μας, με τη βοήθεια όλων των συναδέλφων εκπαιδευτικών.