Πανελλήνια Σχολική Ημέρα κατά της Βίας στο Σχολείο

Η 6η Μαρτίου έχει καθιερωθεί ως Πανελλήνια Σχολική Ημέρα κατά της Βίας στο
σχολείο. Η ημέρα αυτή αποτελεί μια αφορμή για εκπαιδευτικούς, μαθητές/τριες και γονείς
των σχολείων όλης της χώρας να ανταλλάξουν σκέψεις, πληροφορίες και ιδέες και να
ενεργοποιηθούν δράσεις ευαισθητοποίησης για την πρόληψη και αντιμετώπιση της σχολικής
βίας και εκφοβισμού που εκδηλώνεται μεταξύ και εναντίον των μαθητών/τριών, ώστε να
περιοριστούν οι δίαυλοι εκδήλωσης της βίας στη ζωή των ανηλίκων και να αποτραπούν οι
αρνητικές συνέπειες στις διαπροσωπικές τους σχέσεις.
Με αφορμή την ημέρα αυτή, το Γυμνάσιο Γόννων καλεί μαθητές και μαθήτριες στη δημιουργία αφίσας (ηλεκτρονικής,σχέδιο/ζωγραφική, κολλάζ) η οποία, αξιοποιώντας τη δυναμική των πολυτροπικών κειμένων, θα ευαισθητοποιεί τα μέλη της εκπαιδευτικής κοινότητας σχετικά με το πολύ σοβαρό πρόβλημα της βίας  και του εκφοβισμού στο σχολείο.Οι αφίσες μπορούν να δημιουργηθούν από έναν/μια μαθητή/μαθήτρια ή και από ομάδες μαθητών.Ως ημερομηνία παράδοσης των έργων ορίζεται η Παρασκευή 19 Μαρτίου 2021.Όλες οι αφίσες που θα δημιουργηθούν θα εκτεθούν σε ειδικό χώρο του σχολείου με τα ονόματα των δημιουργών τους.Ας εργαστούμε με έμπνευση για καλό σκοπό!