Εορτασμός της 28ης Οκτωβρίου στο Γυμνάσιό μας

Την Τρίτη 27 Οκτωβρίου 2020 εορτάστηκε στο σχολείο μας η επέτειος της εποποιίας του 1940. Μαθητές και μαθήτριες ,μέσα σε κάθε σχολική αίθουσα ξεχωριστά ανά τμήμα, διάβασαν ποιήματα και αποσπάσματα από πεζά κείμενα κορυφαίων λογοτεχνών με ζωηρές αναφορές στα γεγονότα του Β’ Παγκοσμίου πολέμου. Ακούστηκαν τραγούδια κι έγιναν συζητήσεις με κύριο θέμα το πόλεμο και τα προβλήματα που επιφέρει σε όλους τους λαούς ακόμη και σήμερα. Ανάμεσα στα μηνύματα της ημέρας ήταν η σημασία της ειρήνης αλλά και η ιδέα της αγάπης για την πατρίδα και η τιμή που αξίζει σε όσους και όσες θυσιάζονται για αυτήν.

Αξίζει επίσης να σημειωθεί πως την ημέρα αυτή έγινε και η απονομή των αριστείων και βραβείων προόδου σε όσους/ες μαθητές/τριες ξεχώρισαν για τις επιδόσεις τους την προηγούμενη χρονιά. Ο εορτασμός έκλεισε με την επίδοση της σημαίας από τον Διευθυντή του σχολείου κ. Πατσίδη στη σημαιοφόρο, μαθήτρια της Γ’Γυμνασίου Σάρρου Στεργιανή. Παραστάτες ορίστηκαν από τη Γ’ Γυμνασίου οι μαθήτριες Δεδικούση Ευτυχία και Μόκκα Ελένη, από τη Β’ Γυμνασίου οι μαθήτριες Γκουλέτσου Γεωργία και Μόκκα Εύα Μαρία και από την Α’ Γυμνασίου μετά από κλήρωση ο μαθητής Εμμανουήλ Αργύριος