ΠΣΔ ΚΑΙ ΔΡΑΣΕΙΣ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΜΑΣ/PROJECT MATERIALS

ΓΙΑ ΤΟ ΕΤΟΣ 2024-25 ολο το υλικό μαζί θα βρίσκεται συγκεντρωμένο στο πρόσθετο μπλογκ ggrafkiprojects.weebly.com

Στοπ στο στίγμα- Pinterest

16550356412 f1057dd51a b

Stop the stigma

“Stop the Stigma” από The Daily Vox Team διατίθεται με άδεια χρήσης CC by-sa-4.0

Stop the Stigma

Σταματάμε το στίγμα στην ψυχική υγεία. Γιατί να το κάνουμε αυτό;

Ανατρέξαμε στον πίνακα Pinterest του Συμβουλευτικού Σταθμού UW Parkside

και αντλήσαμε υλικό για το βίντεό μας:

Φτιάξαμε δικό μας πίνακα στο Pinterest (για να σπάσουμε το στίγμα) και κρατήσαμε ιδέες από τον πιο πάνω πίνακα αλλά και από άλλες σελίδες και ιστοτόπους.

Μάθαμε για την Overdose campaign για την καταπολέμηση του στίγματος.

New Overdose Campaign Call to Action to Save Lives by Eliminating Stigma

“New Overdose Campaign Call to Action to Save Lives by Eliminating Stigma” από BC Gov Photos διατίθεται με άδεια χρήσης CC by-nc-nd-2.0

Είδαμε ότι σημαντικοί οργανισμοί σε όλο τον κόσμο έχουν κάνει εκστρατείες για τον περιορισμό του στίγματος σε διάφορα θέματα, ανάμεσα στα οποία και η ψυχική υγεία.

Hartford Hospital Mental Illness Campaign

“Hartford Hospital Mental Illness Campaign” από adwriter διατίθεται με άδεια χρήσης CC by-nc-2.0

Η αλήθεια για το στίγμα- Το στίγμα στην ψυχική υγεία

Συλλέξαμε, σε ομάδες, υλικό για το στίγμα και την ψυχική υγεία, με σκοπό να ερευνήσουμε αργότερα το βαθμό κατανόησης των συμμετεχόντων σχετικά με θέματα αυτά.

Οι μαθητές που συμμετείχαν διάλεξαν τα πιο κάτω βίντεο.

Πρόγραμμα Αναπαραγωγής Βίντεο

Το βίντεο αυτό, καθώς προέρχεται από νέους ανθρώπους, άρεσε στους μεγαλύτερους μαθητές της Γ γυμνασίου, επειδή επίσης θέτει βασικά ερωτήματα και κάνει λόγο για πολύ κοινές προκαταλήψεις σχετικά με τα πάσχοντα άτομα (από ψυχικά νοσήματα) και δίνει απάντηση μέσα από ιδιότυπα πλακάτ που λειτουργούν σαν τεράστια flashcards. Περισσότερο ωστόσο έκανε  εντύπωση το τελευταίο μέρος του βίντεο, όταν οι συμμετέχοντες στο βίντεο τραβούν από το στόμα τους τις κολλητικές ταινίες που γράφουν κι από ένα ψυχικό νόσημα επάνω.

Τα μηνύματα που έκαναν περισσότερη αίσθηση είναι – σε μετάφραση από τα Αγγλικά- τα παρακάτω:

• Μιλώντας για το ψυχικό νόσημα σε κάποιον στην πραγματικότητα θα βοηθήσει. ΑΠΑΝΤΗΣΗ: σωστό.
  • Είναι ‘εντάξει’ το να μην αισθάνεσαι καλά (δεν είναι δηλαδή κάτι κακό). ΑΠΑΝΤΗΣΗ: σωστό.
  • Το να νιώθεις ότι έχεις πεσμένη διάθεση, είναι φυσικό για έναν έφηβο. ΑΠΑΝΤΗΣΗ: λάθος.
  • Γνωρίζεις ότι 1 στους 10 ανθρώπους δοκιμάζεται από κάποια ψυχική νόσο; ΑΠΑΝΤΗΣΗ: σωστό (‘δεν είναι εντυπωσιακό;)
  • Ακόμα και διάσημοι άνθρωποι μπορεί να πάσχουν από κάποια ψυχική ασθένεια. ΑΠΑΝΤΗΣΗ: σωστό.
Πρόγραμμα Αναπαραγωγής Βίντεο