Η αλήθεια για το στίγμα- Το στίγμα στην ψυχική υγεία

Συλλέξαμε, σε ομάδες, υλικό για το στίγμα και την ψυχική υγεία, με σκοπό να ερευνήσουμε αργότερα το βαθμό κατανόησης των συμμετεχόντων σχετικά με θέματα αυτά.

Οι μαθητές που συμμετείχαν διάλεξαν τα πιο κάτω βίντεο.

Το βίντεο αυτό, καθώς προέρχεται από νέους ανθρώπους, άρεσε στους μεγαλύτερους μαθητές της Γ γυμνασίου, επειδή επίσης θέτει βασικά ερωτήματα και κάνει λόγο για πολύ κοινές προκαταλήψεις σχετικά με τα πάσχοντα άτομα (από ψυχικά νοσήματα) και δίνει απάντηση μέσα από ιδιότυπα πλακάτ που λειτουργούν σαν τεράστια flashcards. Περισσότερο ωστόσο έκανε  εντύπωση το τελευταίο μέρος του βίντεο, όταν οι συμμετέχοντες στο βίντεο τραβούν από το στόμα τους τις κολλητικές ταινίες που γράφουν κι από ένα ψυχικό νόσημα επάνω.

Τα μηνύματα που έκαναν περισσότερη αίσθηση είναι – σε μετάφραση από τα Αγγλικά- τα παρακάτω:

• Μιλώντας για το ψυχικό νόσημα σε κάποιον στην πραγματικότητα θα βοηθήσει. ΑΠΑΝΤΗΣΗ: σωστό.
  • Είναι ‘εντάξει’ το να μην αισθάνεσαι καλά (δεν είναι δηλαδή κάτι κακό). ΑΠΑΝΤΗΣΗ: σωστό.
  • Το να νιώθεις ότι έχεις πεσμένη διάθεση, είναι φυσικό για έναν έφηβο. ΑΠΑΝΤΗΣΗ: λάθος.
  • Γνωρίζεις ότι 1 στους 10 ανθρώπους δοκιμάζεται από κάποια ψυχική νόσο; ΑΠΑΝΤΗΣΗ: σωστό (‘δεν είναι εντυπωσιακό;)
  • Ακόμα και διάσημοι άνθρωποι μπορεί να πάσχουν από κάποια ψυχική ασθένεια. ΑΠΑΝΤΗΣΗ: σωστό.