ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΤΗΣ ΠΡΟΕΔΡΟΥ ΤΗΣ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ ΣΤΟ ΣΧΟΛΙΚΟ ΣΥΓΚΡΟΤΗΜΑ ΓΛΑΥΚΗΣ

Συγγραφέας: στις 29/05/2020   Κατηγορία: Νέα & Ανακοινώσεις    .

Στις 28 Μαΐου 2020 το Γυμνάσιο Γλαύκης είχε την τιμή και τη χαρά να υποδεχτεί την πρώτη πολίτη της χώρας, την Πρόεδρο της Ελληνικής Δημοκρατίας κυρία Αικατερίνη Σακελλαροπούλου.

Κατά τη διάρκεια της επίσκεψής της, η Πρόεδρος είχε την ευκαιρία να συνομιλήσει με μαθητές και εκπαιδευτικούς του συγκροτήματος Γλαύκης, κερδίζοντάς τους με την απλότητα και την προσήνειά της.

Παράλληλα, δοκίμασε τοπικά και παραδοσιακά προϊόντα των χωριών του ορεινού όγκου της Ξάνθης και δέχτηκε δώρα από το προσωπικό και τους μαθητές των τριών σχολείων του συγκροτήματος.

Ειδικότερα, το Γυμνάσιο Γλαύκης δώρισε στην Πρόεδρο ένα λεύκωμα, που εξέδωσε η πολιτιστική ομάδα του σχολείου κατά το παρελθόν σχετικά με τα ήθη και τα έθιμα των Πομακοχωρίων, και μία προσωπογραφία της, που φιλοτέχνησε μαθητής της Β΄ Γυμνασίου.

Ευχαριστούμε θερμά την Πρόεδρο της Δημοκρατίας για την τιμή που μας έκανε και την περιμένουμε ξανά!

• Isaakidou Irini

• ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΓΛΑΥΚΗΣ

erasmus opportunities for all
  • European Radio Logo