“‘Οχι στη βία και το ρατσισμό!” Συνάντηση με παίκτες του Παναιτωλικού

Στο πλαίσιο του προγράμματος “Οχι στη βία και το ρατσισμό” το Γυμνάσιο Γαβαλούς προσκάλεσε παίκτες του Παναιτωλικού στο σχολείο προκειμένου μαθητές/τριες να τους θέσουν ερωτήσεις σχετικά με το θέμα.

Την Τετάρτη 30 Οκτωβρίου παρευρέθηκαν στο σχολείο τέσσερις ποδοσφαιριστές Αμρ Ουάρντα, Hanri Camara, Γρηγόρης Μάκος και  Στέφανος Παπουτσογιαννόπουλος, ο κ. Μάκης Μπελεβώνης – παράγοντας του Παναιτωλικού και δημοσιογράφοι. Η εκδήλωση πραγματοποιήθηκε σε συνεργασία με τη Β/θμια Εκπαίδευση Αιτ/νίας, με τον κ. Ρένο Χριστοδουλίδη, ο οποίος και παραβρέθηκε στην εκδήλωση. Αφού παρακολούθησαν βίντεο για τη βία στα γήπεδα, μαζί με τους μαθητές, στη συνέχεια απάντησαν στις ερωτήσεις τους, (στα ελληνικά, αγγλικά και γαλλικά), στη συνέχεια φωτογραφήθηκαν με τους μαθητές και καθηγητές, συζήτησαν και αντάλλαξαν απόψεις.

Ερώτημα στον Αιγύπτιο ποδοσφαιριστή – Αρντά –  σχετικά με το τραγικό συμβάν βίας με 74 θύματα στο Κάιρο, συγκλόνισε τους πάντες.

‘Ολοι ευχαριστημένοι από την εμπειρία αυτή και ευχόμαστε πλούσιες και πρωτότυπες δράσεις του Σχολείου μας!

Επισκεφτείτε τη σελίδα του Παναιτωλικού http://www.panetolikos.gr/o-παναιτωλικος-παει-σχολείο  για περισσότερες φωτογραφίες και σχετικό video.

100_1962100_1967
100_1957