Συμμετοχή στο μαραθώνιο ανάγνωσης στη γιορτή Γαλλοφωνίας – Participation au marathon de lecture pour la fête de la francophonie

Το πρωί του Σαββάτου 17 Μαρτίου μαθητές του σχολείου μας συμμετείχαν στο μαραθώνιο ανάγνωσης στη γιορτή Γαλλοφωνίας στο Αγρίνιο, στη δημοτική βιβλιοθήκη μαζί με άλλα σχολεία και φροντιστήρια της περιοχής. Η δράση του Συλλόγου Καθηγητών Γαλλικής είναι γνωστή με μια σειρά εκδηλώσεων που διοργανώνει κάθε χρόνο για τη διάδοση της γαλλικής γλώσσας.

Το βιβλίο που επιλέχθηκε φέτος ήταν Les betises de Petit Nicolas  και το σχολείο μας διάβασε το κεφάλαιο La Quarantaine. Συγχαίρουμε την ομάδα που συμμετείχε με πρωτοβουλία της καθηγήτριας της γαλλικής γλώσσας κας Ουρανίας Τηλιγάδα.