Σχολικές Δράσεις για το Ecomobility Project (part 2)

Οι μαθητές του Γυμνασίου Γαβαλούς προκειμένου να επιτύχουν τους παραπάνω σκοπούς έχουν αναλάβει διάφορες δράσεις:

1)    Εκτύπωση αφισών και φυλλαδίων που έχουν διανεμηθεί σε σχολεία.

2)   Δημιουργία μπλούζας με εικόνες και συνθήματα

3)   Σύνταξη και διανομή ερωτηματολογίων σε μαθητές και γονείς

4)   Συνεντεύξεις με κατοίκους περιοχής αλλά και τοπικούς φορείς: Δήμο Αγρινίου(Δήμαρχος;), Διοικητή ΚΤΕΛ, Διοικητή Τροχαίας, ΕΛΕΠΑΠ, Διευθύντρια Λυκείου Γαβαλούς, Διευθύντρια Δημοτικού Σχολείου Γαβαλούς, Διευθυντή Δημοτικού Σχολείου Αγίου Ανδρέα

5)   Βόλτα με μαθητές στους δρόμους των χωριών τους για καταγραφή /φωτογράφιση προβληματικών καταστάσεων που εμποδίζουν την ελεύθερη μετακίνηση των πολιτών :έλλειψη ράμπας για ΑΜΕΑ σε δημόσια κτήρια, δρόμοι στενοί, γεμάτοι στροφές, χωρίς πεζοδρόμια και λωρίδες για ποδηλάτες, χωρίς προστατευτικές μπάρες, οδοστρώματα με λακούβες και λάσπες, κατεστραμμένες/βαμμένες πινακίδες, παράνομες σταθμεύσεις, αδέσποτα ζώα, μπαζωμένα ρέματα που προκαλούν πλημμύρες, σχολεία δίχως ασανσέρ, δίχως σωστό προαύλιο και δίχως κατάλληλες εισόδους, χρήση αυτοκινήτων και δίκυκλων μηχανών από ανήλικους που δεν διαθέτουν δίπλωμα, οδήγηση υπό την επήρεια αλκοόλ, ανάπτυξη μεγάλης ταχύτητας στην οδήγηση ….

6)   Μικρά σκετς με σενάρια των μαθητών (στους δρόμους ή στο σχολείο)

7)   Δημιουργία καλλιτεχνικών εργασιών (Ζωγραφιές, κoλάζ, puzzle)

8)   Δημιουργία Παρουσίασης Power-Point

9)   Ανάβασμα video & Power-point στο Διαδίκτυο (Youtube & Slideshare)

10) Παρουσίαση εργασίας στις 24 Φεβρουαρίου 2018 σε ομάδα αξιολόγησης από το φορέα Ecomobility καθώς και σε τοπικούς φορείς και κατοίκους Περιοχής μας.

Μέσα από τη μικρή αλλά φιλότιμη προσπάθειά μας ελπίζουμε να περάσουμε κάποιο θετικό μήνυμα στους συμμαθητές και συμπολίτες μας. Το θέμα της ελεύθερης μετακίνησης και προσβασιμότητας μας αφορά όλους άμεσα!!

Δημοσιεύθηκε στην Εκδηλώσεις-Προγράμματα-Εκδρομές. Αποθηκεύστε τον μόνιμο σύνδεσμο.