Ημέρα καθαριότητας

Ασπαζόμενοι τη γνωστή ρήση «η καθαριότητα είναι μισή αρχοντιά», οι μαθητές του Γυμνασίου Γαλατινής αποφάσισαν να πάρουν την κατάσταση στα χέρια τους, οργανώνοντας και υλοποιώντας «ημέρα καθαριότητας» του προαύλιου χώρου του σχολείου μας.
Με όπλο μια σκούπα και το φαράσι, αλλά και τηρώντας όλα τα μέτρα ασφαλείας, όπως επιτάσσει η εποχή του Κορωνοϊού, ανά τάξη σκούπισαν πέτρες και χαλίκια, μάζεψαν γυαλιά και σκουπίδια, ξερίζωσαν αγριόχορτα και αγκάθια.
Μέσα από την εθελοντική τους δράση, έδωσαν νόημα στην έννοια του ενεργού πολίτη, που με γνώμονα την ανιδιοτελή κοινωνική προσφορά και την αγάπη για τον συνάνθρωπο, υπερνικά την αδράνεια και την αδιαφορία, περνά στην πράξη και την εφαρμογή, αναζητεί λύσεις και ομορφαίνει τη ζωή μας.
Ο Σύλλογος των Καθηγητών και ο Διευθυντής του Σχολείου συγχαίρουν τους μαθητές για την αξιέπαινη πρωτοβουλία τους, εύχονται η πράξη τους να παραδειγματίσει μικρούς και μεγάλους και να βρίσκει πάντα μιμητές!

Καλό καλοκαίρι!

Τρυγώνης Χρήστος