Κλικ: Αθήνα

Το τριήμερο 18 – 20/12/2019 το σχολείο μας βρέθηκε στην Αθήνα στα πλαίσια της εκπαιδευτικής επίσκεψης στη Βουλή των Ελλήνων. Οι μαθητές ξεναγήθηκαν στον Ιερό Βράχο της Ακρόπολης, στο Μουσείο της Ακρόπολης, στο Καλλιμάρμαρο Στάδιο, στον Εθνικό Κήπο, στο Ζάππειο Μέγαρο, στο ιστορικό κέντρο της πόλης της Αθήνας και στην περιοχή του Συντάγματος. Επίσης, ενημερώθηκαν για την ιστορία του κτηρίου της Βουλής και παρακολούθησαν ένα απόσπασμα συνεδρίασης από τα θεωρεία της αίθουσας Ολομέλειας. Τέλος, παρακολούθησαν θεατρική παράσταση και γλέντησαν σε μουσική ταβέρνα. Τους δόθηκε έτσι η ευκαιρία να έρθουν σε επαφή τόσο με το ιστορικό παρελθόν της Ελλάδας όσο και με το σύγχρονο πρόσωπο της Αθήνας.

Το γεγονός ότι η επίσκεψη συνέπεσε με την χριστουγεννιάτικη ατμόσφαιρα των ημερών, συνετέλεσε στον ενθουσιασμό και την ικανοποίηση μαθητών και συνοδών καθηγητών.

Ζάμπρου Τούλα ΠΕ06

Φωτογραφία: Σαμαρά Μαρία ΠΕ02