Κλαδαριές και στιχάκια

Παρασκευή, η τελευταία των ημερών. Έπιασαν δουλειά νωρίς. Έδεσαν το κεντρικό στέλεχος με σύρματα, σώρευσαν τα κλαδιά γύρω γύρω, υψώθηκε η κλαδαριά έτοιμη για άναμμα. Οι μαθητές της Γαλατινής και της Εράτυρας. Στο σχολείο μας. Στη Γαλατινή. Μετά την τρίτη ώρα το γλέντι ξεκίνησε. Πυρ στην κλαδαριά, πυρ στη μουσική και πυρ στα στιχάκια που σκάρωσαν οι μαθητές σχολιάζοντας  τους καθηγητές- ως γνωστόν από τη σάτυρα δεν γλιτώνει κανείς! Φυσικά πυρ και στο φαγητό και τα γλυκά που έφερε ο αγαπητός σύλλογος γονέων και κηδεμόνων. Πυρ και στο παγωτάκι που έκανε η αγαπητή μας κ. Μήτου. Ευτυχώς μας πρόλαβαν και οι παλιοί μας μαθητές, σχολώντας από το Λύκειο πέρασαν για μια “καλημέρα”. Ήταν όμορφη αυτή η Παρασκευή. Μπράβο σε όλους! Ναι, να είμαστε γεροί και να ξεφαντώνουμε εδώ πάνω στα όρη και στα ψηλά βουνά! Αυτό!

Σ. Κ

Φωτογραφίες Σ.Κ