Γραφίς Γαλατινής και Εράτυρας Γραφείς

Οι μαθητές του Α1 και του Γ2 συνεχίζουν τη λειτουργία του ηλεκτρονικού περιοδικού του Γυμνασίου Γαλατινής παρ. Εράτυρας, Γραφίς Γαλατινής και Εράτυρας Γραφείς, το οποίο δημιουργήθηκε τη σχολική χρονιά 2017/2018. Οι μαθητές γράφουν άρθρα για την περιοχή, τις δραστηριότητες των κατοίκων αλλά και για ο,τιδήποτε τους ενδιαφέρει συμμετέχοντας έτσι στο πολιτιστικό πρόγραμμα που ξεκίνησε πέρσι και συνεχίζεται φέτος για δεύτερη χρονιά. Ταυτοχρόνως βγάζουν φωτογραφίες και προσπαθούν να αξιοποιούν το δικό τους φωτογραφικό υλικό στα άρθρα τους. Ένας από τους στόχους του προγράμματος είναι η επαφή με τους κατοίκους της περιοχής και η εμπλοκή τους στη δημιουργία των άρθρων. Πολλές ιδέες είναι στο τραπέζι για το πως θα γίνει αυτό. Στο τέλος της χρονιάς οι μαθητές θα δραματοποιήσουν σκηνές των άρθρων τους και θα καλέσουν τους κατοίκους της περιοχής σε μια πολλά υποσχόμενη παρουσίαση.

Φωτογραφία: Βούλα Μοράβα