Μητροπολίτης Σισανίου και Σιατίστης

Με αφορμή την κοίμηση του Μητροπολίτη Σισανίου και Σιατίστης κ. Παύλου παραθέτουμε παλιότερη δημοσίευση από το ιστολόγιο του σχολείου μας που αναφέρεται σε επίσκεψη του στο Γυμνάσιο της Γαλατινής.

Σήμερα, ημέρα Τετάρτη, 15 Φεβρουαρίου του 2017, ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Σισανίου και Σιατίστης κ. Παύλος, κατόπιν πρόσκλησης του Διευθυντή του Γυμνασίου Γαλατινής και Παραρτήματος Εράτυρας, κ. Αλεξιάδη Σπυρίδωνα, και του συλλόγου των καθηγητών, επισκέφτηκε το σχολείο μας και συνομίλησε με τους μαθητές μας γύρω από θέματα θρησκευτικής, κοινωνικής και βιοηθικής φύσης. Οι μαθητές βρήκαν την ευκαιρία να δουν από κοντά τον Σεβασμιώτατο, να του απευθύνουν ερωτήματα που τους απασχολούν και να διατυπώσουν τις απόψεις τους. Ο γλυκός και ήρεμος τρόπος προσέγγισης αυτών των θεμάτων μας εντυπωσίασε και κέρδισε την προσοχή όλων μας, μαθητών και καθηγητών. Ο Σεβασμιώτατος με πραγματικό ενδιαφέρον άκουσε τις ερωτήσεις μας και ενθάρρυνε τα παιδιά να συμμετάσχουν σε μια αναζήτηση απαντήσεων. Η συνάντηση αυτή επιβεβαίωσε ακόμη μια φορά πόσο ανάγκη έχουμε γνήσιους πνευματικούς ανθρώπους που μας πάνε μπροστά και ανοίγουν δρόμους στη σκέψη μας.

Κωνσταντινίδου Σεβαστή
Σακελλάρης Κωνσταντίνος