ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΗ ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΗ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ
Παρασκευή, 12 Μαΐου 2023, 18:45  Με ετικέτα ,
Από: ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΦΟΥΡΦΟΥΡΑ | Κάτω από: Χωρίς κατηγορία

ΚΕΣΥΠ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗΤην Παρασκευή 12 Μαΐου 2023, στα πλαίσια των δράσεων: «Προετοιμάζομαι για το αύριο… ενεργώ σήμερα!» και «ΕΝΑ ΟΝΕΙΡΟ… ΜΙΑ ΒΙΒΛΙΟΘΗΚΗ»,  έγινε ενημέρωση των μαθητών και μαθητριών της Γ Γυμνασίου από τον κ. Περικλή Μουρίκη του Κέντρου Συμβουλευτικής και Προσανατολισμού (ΚΕΣΥΠ) Ρεθύμνου μέσω τηλεδιάσκεψης στον χώρο της βιβλιοθήκης του σχολείου. Τα παιδιά ενημερώθηκαν για τις πιθανές εκπαιδευτικές επιλογές στα Γενικά και τα Επαγγελματικά Λύκεια και τις προοπτικές των αποφοίτων αυτών, και δόθηκαν πολύτιμες πληροφορίες που είναι δυνατόν να υποστηρίξουν τις αποφάσεις τους, σχετικές με την επιλογή του τύπου Λυκείου για τη συνέχιση της φοίτησης τους. Στη συνέχεια ακολούθησε διάλογος όπου απαντήθηκαν ερωτήσεις – απορίες των μαθητών.

Θερμές ευχαριστίες στον κ. Μουρίκη για αυτή την κατατοπιστική, συνοπτική και ενδιαφέρουσα ενημέρωση. Τέλος θα θέλαμε να ευχαριστήσουμε από καρδιάς την κα. Βασιλειάδου Ελένη, εκπαιδευτικό του σχολείου μας, που η συμβολή της ήταν καθοριστική για την πραγματοποίηση αυτής της δράσης.