ΑΣΦΑΛΗ ΧΡΗΣΗ ΤΟΥ ΔΙΑΔΙΚΤΥΟΥ
Πέμπτη, 26 Ιανουαρίου 2023, 20:47  Με ετικέτα ,

διαδικτυοΕΤην Πέμπτη, 26 Ιανουαρίου 2023, πραγματοποιήθηκε διαδικτυακό επιμορφωτικό σεμινάριο με θέμα: «Ασφαλή χρήση του διαδικτύου για μαθητές Γυμνασίου» από το Ελληνικό Κέντρο Ασφαλούς Διαδικτύου στους μαθητές/τριες και των τριών τάξεων του Γυμνασίου. Τα θέματα για τα οποία ενημερώθηκαν οι μαθητές/τριες είναι τα προσωπικά δεδομένα, η παραπληροφόρηση, ο διαδικτυακός εκφοβισμός, η υπερβολική χρήση του διαδικτύου, οι ασφαλείς αγορές, η εικόνα του σώματος κ.α. Σε όλη τη διάρκεια του σεμιναρίου οι μαθητές/τριες επικοινωνούσαν μέσω chat με την επιμορφώτρια ενώ στο τέλος υπήρχε χρόνος για ερωτήσεις και απορίες από την πλευρά των μαθητών.

Θερμά συγχαρητήρια από το Γυμνάσιο Φουρφουρά στο Ελληνικό Κέντρο Ασφαλούς Διαδικτύου για το εξαιρετικό σεμινάριο.

Ευχαριστούμε από καρδιάς την κ. Μαράκη Άλκηστη , εκπαιδευτικό παράλληλης στήριξης του σχολείου μας, της οποίας η συμβολή ήταν καθοριστική για την πραγματοποίηση αυτής της εκδήλωσης.