ΑΛΚΟΟΛ ΚΑΙ ΝΕΟΙ
Τετάρτη, 30 Νοεμβρίου 2022, 21:15  Με ετικέτα ,

2Την Τετάρτη 30 Νοεμβρίου 2022 στο σχολείο μας πραγματοποιήθηκε το πρόγραμμα Αγωγής Υγείας με θέμα «Αλκοόλ και Νέοι», από τη Διεύθυνση Δημόσιας Υγείας και Κοιν. Μέριμνας Π.Ε. Ρεθύμνης, με ειδικά εκπαιδευμένα στελέχη της και εγκεκριμένο εκπαιδευτικό υλικό. Στην αρχή έγινε διαδραστική παρουσίαση με όλα όσα πρέπει να γνωρίζουν οι μαθητές/τριες για το αλκοόλ, ενώ ακολούθησε προβολή βίντεο και συζήτηση μέσω της οποίας τονίσθηκαν οι βλαβερές συνέπειές του. Στη συνέχεια οι μαθητές/τριες έπαιξαν ένα θεατρικό παιχνίδι ενώ στο τέλος μοιράστηκαν ενημερωτικά φυλλάδια του Υπουργείου Υγείας.

Οι μαθητές/τριες ενεργοποιήθηκαν σε θέματα που σχετίζονται με τη χρήση και τις βλαβερές επιπτώσεις του αλκοόλ..jpg

Ευχαριστούμε θερμά τη Διεύθυνση Δημόσιας Υγείας και Κοιν. Μέριμνας Π.Ε. Ρεθύμνης καθώς και τα στελέχη της για την υλοποίηση του προγράμματος.

Θερμές ευχαριστίες στο Δήμο Αμαρίου για την πρόσκληση προς τη Διεύθυνση Δημόσιας Υγείας και Κοιν. Μέριμνας Π.Ε. Ρεθύμνης προκειμένου να υλοποιηθεί το πρόγραμμα.