ΗΜΕΡΑ ΥΠΑΙΘΡΙΑΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ
Παρασκευή, 20 Μαΐου 2022, 22:06  Με ετικέτα ,

.jpgΤο σχολείο μας αποδέχτηκε την πρόσκληση του ΚΕΠΕΑ Βάμου στα πλαίσια του Περιφερειακού Δικτύου Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης «Ένας κήπος στο σχολείο μου» και της Διεθνούς Ημέρας Υπαίθριας Εκπαίδευσης και την Πέμπτη 19 Μαΐου 2022 συμμετείχε στην κοινή δράση με θέμα: «Υπαίθρια Εκπαίδευση».

Oι μαθητές μαζί με τους εκπαιδευτικούς του σχολείου καθάρισαν το προαύλιο χώρο, ξεχορτάριασαν τον βοτανόκηπο,  φύτεψαν γεράνια, αρμπαρόριζες, αφροδίτες και γιασεμί. Στη συνέχεια λίπαναν, πότισαν και φρόντισαν τα καινούργια φυτά.

Η δράση αυτή συνέβαλε να πρασινίσει η σχολική αυλή και να καλλιεργηθούν δεξιότητες φροντίδας και χρήσης των φυτών και αποτυπώθηκε στο padlet που διαμόρφωσε το ΚΠΕ Βάμου

Ευχαριστούμε θερμά την κα Βασιλειάδου Ελένη και την κα Γκαβαρδίνα Ευανθία για τα φυτά που μας διέθεσαν.