ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΗΜΕΡΑ ΑΜΕΑ 2021
Παρασκευή, 3 Δεκεμβρίου 2021, 23:34  Με ετικέτα ,

BeFunky collage23232GaussianΤην Τρίτη 30 Νοεμβρίου 2021, κατά την τρίτη διδακτική ώρα στο μάθημα της Φυσικής Αγωγής, οι μαθητές της Γ’ Τάξης του Γυμνασίου Φουρφουρά με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα Ατόμων με Αναπηρία και στο πλαίσιο του σχολικού προγράμματος με τίτλο: «Ενσυναίσθηση και Αθλητισμός. Παραολυμπιακοί αγώνες. Αγωνίσματα και Αθλητές. ΝΑΙ στη ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΤΗΤΑ και στη ΣΥΜΠΕΡΙΛΗΨΗ!» ενημερώθηκαν επί του θέματος από τον εκπαιδευτικό Φιλόλογο Παράλληλης Στήριξης και συντονιστή του προγράμματος, Παγώνη Νικόλαο (ΠΕ 02.50) και, από την εκπαιδευτικό Φυσικής Αγωγής και βασικό μέλος του προγράμματος, Μανωλάκη Νίκη (ΠΕ11). Αρχικά, έγινε μια σύντομη ενημέρωση στους μαθητές για την ιστορία του αναπηρικού κινήματος, τα είδη της αναπηρίας και έπειτα πάνω στις έννοιες της «διαφορετικότητας» και της «συμπερίληψης» από τον συντονιστή του προγράμματος.

Αργότερα, έγινε η προβολή κάποιων βίντεο με στόχο να κατανοήσουν οι μαθητές την σημασία της Παγκόσμιας Ημέρας και την ανάγκη ένταξης των ατόμων με αναπηρία στην κοινωνία μέσα από τις ιστορίες διάσημων προσώπων και βραβευμένων ταινιών μικρού μήκους. Προβλήθηκαν επίσης βίντεο με θέμα τους Παραολυμπιακούς Αγώνες από την εκπαιδευτικό Μανωλάκη Νίκη και ακολούθησε συζήτηση. Οι μαθητές της Γ’ Τάξης παρουσίασαν τις ιδέες και τις σκέψεις τους για το πώς μπορεί να υπάρξει ευκολότερη πρόσβαση των ατόμων με αναπηρία στο σχολείο τους και στις κοινότητές τους και με ποιόν τρόπο μπορούν να συμπεριληφθούν στην κοινωνία ευρύτερα. Τέλος, στις 3 Δεκεμβρίου 2021 συνδέθηκαν μέσω του προγράμματος της WEBEX και παρακολούθησαν την διαδικτυακή εκδήλωση του ΕΕΕΕΚ Κισσάμου, «Γνωρίζω δυνατότητες».