ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗ ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΤΗΣ Β’ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ
Τετάρτη, 6 Οκτωβρίου 2021, 21:42  Με ετικέτα ,

Με αφορμή τη διδακτική ενότητα, Ιεροσόλυμα: Η πρώτη χριστιανική εκκλησία, του σχολικού εγχειριδίου της Β΄ Γυμνασίου πραγματοποιήσαμε στις 30 Σεπτεμβρίου 2021,επίσκεψη στην Ιερά Μητρόπολη της ενορίας του σχολείου μας στο χωριό Φουρφουράς, όπου συναντήσαμε τον Σεβασμιότατο πατέρα Παντελεήμων,  εφημέριο της ενορίας και υπεύθυνο για τη φιλανθρωπική δράση της Μητρόπολης. Εκείνος μας υποδέχθηκε τόσο  εγκάρδια και φιλόξενα, που σε συνδυασμό με τον προσηνή χαρακτήρα του μας έκανε να αισθανθούμε από την πρώτη στιγμή της επισκέψεως  μας πάρα πολύ άνετα και οικεία. Αφού πρώτα μας καλωσόρισε, στη συνέχεια μας παρουσίασε συνοπτικά και μεστά το φιλανθρωπικό έργο της μητροπόλεως. Αρχικά μας είπε ότι η Ιερά Μητρόπολη φροντίζει για το συσσίτιο ανήμπορων ανθρώπων (κυρίως μοναχικών ανθρώπων οι οποίοι δεν έχουν τη δυνατότητα παρασκευής φαγητού) και έχει αναλάβει την παρασκευή και παράδοση κατ’ οίκον με τα αυτοκίνητα της Μητροπόλεως  περίπου 100 ατομικών μερίδων φαγητού. Τα αυτοκίνητα αξίζει να σημειωθεί ότι έχουν δοθεί  στη Μητρόπολη έπειτα από δωρεές ιδιωτών και διαφόρων ιδρυμάτων που καλό είναι να μην αναφερθούν τα ονόματα (ότι κάνει η δεξιά να μην το γνωρίζει η αριστερά σύμφωνα και με τη χριστιανική ρήση). Επιπλέον η φιλανθρωπική δράση επεκτείνεται και στο γεγονός ότι πάρα πολλοί συνάνθρωποι μας επανδρώνουν και στελεχώνουν την κουζίνα αφιλοκερδώς, εθελοντικά. Ακόμα αξίζει να σημειωθεί πως και το σχολείο μας συμβάλλει εθελοντικά με τον τρόπο του, αφού κάθε χρόνο μαζεύει τις ελιές που βρίσκονται στον προαύλιο χώρο και δίνει προς χρήση το λάδι που βγάζουν στη Μητρόπολη για να καλύψει τρέχουσες ανάγκες. Αυτά τα λίγα, αλλά πολύ σημαντικά που μας παρουσίασε ο πατήρ Παντελεήμων αποτελούν ένα μέρος της φιλανθρωπικής δράσης της συγκεκριμένης ενορίας και Μητρόπολης, η οποία έχει τις απαρχές της στην αποστολική διακονία της πρώτης Χριστιανικής εκκλησιάς.

Θα θέλαμε να εκφράσουμε τις θερμές μας ευχαριστίες τόσο στον πατέρα Παντελεήμων Διαμαντάκη (εφημέριο της ενορίας Φουρφουρά), όσο και των παρευρισκόμενων ανθρώπων (προσωπικό και εθελοντές) που μας υποδέχθηκαν στο Πολιτιστικό και Κοινωνικό Κέντρο Αμαρίου «Ο Άγιος Νεκτάριος» της Ιεράς Μητροπόλεως Λάμπης, Συβρίτου και Σφακίων.

Οι μαθητές της Β’ τάξης Γυμνασίου Φουρφουρά

Ο διευθυντής του Γυμνασίου Φουρφουρά