Αρχική » Ασφαλής Πλοήγηση » Ημερήσια εκδρομή σε Νυμφαίο (Αρκτούρος) και Φλώρινα

Ιστορικό

European Radio Logo

Ημερήσια εκδρομή σε Νυμφαίο (Αρκτούρος) και Φλώρινα

Ολοκληρώθηκαν οι εκδρομές του Γυμνασίου Εξαπλατάνου για το σχολικό έτος 2023-2024 με μια ημερήσια εκδρομή στο Νυμφαίο στις 14/5/2024 στο Κέντρο Προστασίας Αρκούδας και στη Φλώρινα. Οι μαθητές και οι μαθήτριες επισκέφτηκαν το κέντρο Αρκτούρος μέσα σε ένα χειμωνιάτικο τοπίο κι ενημερώθηκαν σχετικά με την προστασία της Αρκούδας. Το σημαντικότερο όμως ήταν ότι υιοθέτησαν και το Γιώργο, μια αρκούδα 11 ετών που βρέθηκε τραυματισμένος από όπλο στο Μέτσοβο και φιλοξενείται στον Αρκτούρο μετά τη θεραπεία του. Οι μαθητές και οι μαθήτριες με την υιοθεσία αυτή θα συμβάλλουν στην κάλυψη μέρους των εξόδων για τη διατροφή και τη φροντίδα αυτής της αρκούδας. Η εκδρομή ολοκληρώθηκε με την περιήγηση στην πόλη της Φλώρινας.

Φωτό 1 Φωτό 3 πιστοποιητικό υιοθεσίας page 0001IMG 20240514 141842

European Radio Logo