Αρχική » Ασφαλής Πλοήγηση » Ενημέρωση για την ηπατίτιδα και το AIDS

Πρόσφατα σχόλια

Ιστορικό

European Radio Logo

Ενημέρωση για την ηπατίτιδα και το AIDS

Σήμερα Τετάρτη 6 Δεκεμβρίου 2023 πραγματοποιήθηipatit 1κε στο Γυμνάσιο Εξαπλατάνου η ενημέρωση με τίτλο: «Πρόληψη Λοιμώξεων HIV/AIDS, Ηπατίτιδες» από την κ. Γκι ipatiti 3ώση Ι. στο πλαίσιο των δράσεων που υλοποιεί το Κέντρο Υγείας Αριδαίας. Οι μαθητές και οι μαθήτριες της Γ΄ τάξης  του σχολείου μας παρακολούθησαν με μεγάλο ενδιαφέρον και συμμετοχή την ενημέρωση.ipatiit 2

European Radio Logo

21/2: Παγκόσμια Ημέρα Μητρικής Γλώσσας
    Η Παγκόσμια Ημέρα Μητρικής Γλώσσας καθιερώθηκε με πρωτοβουλία της UNESCO, για την προώθηση της γλωσσικής πολυμορφίας και τη διάσωση των ολιγότερο ομιλουμένων γλωσσών. Αφορμή για την υιοθέτησή της το 1999 από τη Γενική Συνέλευση της UNESCO στάθηκε η Σφαγή της Ντάκα στις 12 Φεβρουαρίου του 1952, όταν φοιτητές του Ανατολικού Πακιστάν (σημερινού Μπανγκλαντές) ξεσηκώθηκαν για να εμποδίσουν την κατάργηση της γλώσσας τους «Μπενγκάλι» και την υιοθέτηση της επίσημης πακιστανικής «Ουρντού». Η Αστυνομία έπνιξε τη διαμαρτυρία τους στο αίμα.
       - Σχετικές αναρτήσεις