20 Φεβ 2020

Εκδρομή στο Δισπηλιό

Την Κυριακή, 16 Φεβρουαρίου, η Β’ Λυκείου του Εσπερινού ΓΕΛ Πολυγύρου επισκέφτηκε το Δισπηλιό Καστοριάς, τον αρχαιότερο λιμναίο οικισμό στα Βαλκάνια και έναν από τους πρώτους λιμναίους οικισμούς της Ευρώπης, που χρονολογείται περί το 5.500 π.Χ. Οι μαθητές της Β’ Λυκείου με την καθηγήτριά τους, κ.Έλλη Κυρκοπούλου, είχαν μαζί τους τμήμα της μακέτας του οικισμού που κατασκεύασαν κατά το προηγούμενο σχολικό έτος στο πλαίσιο της δημιουργικής εργασίας της Α’ Λυκείου στο μάθημα της Ιστορίας, την οποία παρουσίασαν στο προσωπικό αλλά και τους επισκέπτες του οικισμού. Ακολούθησε επίσκεψη στη μονή της Παναγίας της Μαυριώτισσας, η οποία χτίστηκε από τον Βυζαντινό αυτοκράτορα Αλέξιο Α’ τον Κομνηνό το 1082 σε ανάμνηση της νίκης του επί των Νορμανδών κατακτητών της περιοχής. Στη συνέχεια οι μαθητές του σχολείου μας έκαναν μια βόλτα στην παραλία της όμορφης πόλης της Καστοριάς και δοκίμασαν τοπικά εδέσματα σε ένα από τα καλύτερα εστιατόρια της πόλης.

Μια όμορφη εκδρομή που συνδύασε την εκπαίδευση με την ψυχαγωγία και τελείωσε με την υπόσχεση ότι θα ακολουθήσουν σύντομα κι άλλες παρόμοιες εξορμήσεις.