26 Οκτ 2018

Η γιορτή της 28ης Οκτωβρίου 2018

Στις 25/10/2018 στο χώρο εκδηλώσεων του Εσπερινού Γυμνασίου/ΓΕΛ Πολυγύρου πραγματοποιήθκε η  γιορτή για την επέτειο της 28ης Οκτωβρίου 1940 . Στη γιορτή, που οργάνωσε η φιλόλογος κ. Δήμητρα Σαμαρά, παρουσιάστηκαν τα ιστορικα γεγονότα της εποχής, ενώ η χορωδία του σχολείου με μαέστρο την κ. Κυρκοπούλου Έλλη συνόδεψε μουσικά την εκδήλωση.

Στην ίδια εκδήλωση ορίστηκαν οι σημαιοφόροι και οι παραστάτες και βραβεύτηκαν με αριστεία και επαίνους οι διακριθέντες κατά το προηγούμενο σχολικό έτος μαθητές του σχολείου μας. Επίσης, ιδιαίτερη αναφορά έγινε στη μαθήτρια του Εσπερινού ΓΕΛ Πολυγύρου Χρυσούλα Παπανικολάου, η οποία βραβεύτηκε από το Ευρωπαϊκό Κέντρο Τέχνης για τη συμμετοχή της στο διεθνή διαγωνισμό ποίησης με θέμα «Πολιτιστικό Περιβόλι» με το ποίημα «Πόντος», το οποίο και απήγγειλε.