27 Νοέ 2016

Το Εσπερινό σχολείο Πολυγύρου στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Άρσης Βαρών

20161125_192745Την Παρασκευή 25/11/2016 το σχολείο μας παρακολούθησε την πρώτη ημέρα από το 3ήμερο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Άρσης Βαρών που πραγματοποιήθηκε στον Πολύγυρο το τριήμερο 25-27/11/2016 στο Δημοτικό Θέατρο της πόλης μας. Οι μαθητές και οι καθηγητές του Εσπερινού Γυμνασίου/ΓΕΛ Πολυγύρου είχαν την ευκαιρία να γνωρίσουν από κοντά το άθλημα που κατά το παρελθόν πέτυχε (και συνεχίζει να πετυχαίνει μεγάλες διακρίσεις στην Ελλάδα, σε παγκόσμιο επίπεδο, και δίνει υπερηφάνια και συγκινήσεις στο Ελληνικό φίλαθλο κοινό. Επίσης, είχαμε την ευκαιρία να γνωρίσουμε απο κοντά τους Ολυμπιονίκες μας της Άρσης Βαρών Λεωνίδα Σαμπάνη και Βαλέριο Λεωνίδη, ενώ τη “μερίδα το λέοντος” είχε ο τέσσερις φορές Ολυμπιονίκης Πύρρος Δήμας, ο οποίος ήταν πολύ προσιτός και πρόθυμος να βρεθεί προσωπικά μαζί μας, να συζητήσει περι του αθλήματος, να φωτογραφηθεί και να υπογράψει πολλά αυτόγραφα.