28 Ιαν 2016

Εκδήλωση για την Ημέρα Μνήμης Εβραίων του Ολοκαυτώματος

Η Ημέρα Μνήμης Ελλήνων Εβραίων Μαρτύρων και Ηρώων του Ολοκαυτώματος, καθιερώθηκε στη χώρα μας το 2004 μετά από ομόφωνη απόφαση της Βουλής των Ελλήνων. Ως ημέρα μνήμης ορίστηκε η 27η Ιανουαρίου, ημέρα που απελευθερώθηκε από τα σοβιετικά στρατεύματα το μεγαλύτερο στρατόπεδο συγκέντρωσης Αουσβιτς-Μπίρκεναου, αποκαλύπτοντας την τραγικότητα και το μέγεθος της ναζιστικής θηριωδίας στα στρατόπεδα συγκέντρωσης και εξόντωσης. Η Γενική Συνέλευση του ΟΗΕ την 1η Νοεμβρίου του 2005 με το 60/7 ψήφισμά της, καθιέρωσε την 27η Ιανουαρίου ως Παγκόσμια Ημέρα Μνήμης του Ολοκαυτώματος.

Έτσι, την Τετάρτη 27/1/2016, στο χώρο εκδηλώσεων του σχολείου αναγνώστηκαν από μαθητές σχετικά κείμενα και προβλήθηκε το ντοκυμανταίρ “Άουσβιτς, Εβραίοι της Θεσσαλονίκης” της εκπομής “Αληθινά Σενάρια” της ΕΡΤ3.