9 Νοέ 2014

5 λόγοι για να μάθουν τα παιδιά προγραμματισμό

Ένα ωραίο infographic για τους λόγους που πρέπει να ωθήσουμε και να στηρίξουμε την εκμάθηση προγραμματισμού στα παιδιά (ακολουθεί μετάφραση).

5-Reasons-to-Teach-Kids-to-Code-Infographic

1) Ο προγραμματισμός δίνει δυνατότητες στα παιδιά και τους δίνει εργαλεία ώστε να εκφράζονται με πολλούς ωραίους τρόπους

•   – έλεγχος ρομπότ και μηχανών
  • –  να μπορούν να βάζουν έναν υπολογιστή να λύνει πολύπλοκα προβλήματα
  •  – να μετατρέπουν τη δημιουργικότητα τους σε αλληλεπιδραστική πραγματικότητα
  • –  να διαδίδουν τις ιδέες τους σε εκατομμύρια κόσμου
  • –  η ικανότητα να επικοινωνεί  κανείς με μηχανής είναι πιθανώς ό,τι πλησιέστερο μπορεί να μάθει κανείς σε σούπερ δυνάμεις!

2) Είναι τόσο εύκολο, σαν να μαθαίνουν μια ξένη γλώσσα.

•  – Παιχνίδια και εφαρμογές με οπτικές γλώσσες προγραμματισμού διδάσκουν προγραμματιστική λογική και σχετικές έννοιες πριν καν τα παιδιά μάθουν να διαβάζουν.
  • – Όπως και με την εκμάθηση ξένων γλωσσών, ισχύει το «όσο μικρότερα ξεκινήσουν, τόσο καλύτερα»

3) Η πολυποίκιλη εκπαίδευση σε μικρή ηλικία ωφελεί τα παιδιά

•  – “Το να μαθαίνεις να γράφεις προγράμματα ανοίγει το μυαλό σου και σε βοηθάει να σκέφτεσαι καλύτερα, δημιουργεί ένα τρόπο σκέψης που νομίζω βοηθάει σε πολλούς τομείς.” – Bill Gates, ιδρυτής Microsoft.
  • – Στην ηλικία των 5-6 ετών τα παιδιά αλλάζουν από το να αντιλαμβάνονται το περιβάλλον στο να κάνουν και λογικές συσχετίσεις.
  • – Στην Εσθονία τα παιδιά στα δημόσια σχολεία μαθαίνουν από την 1η Δημοτικού προγραμματισμό. Στην Εσθονία γεννήθηκε το Skype, είναι από τις πρώτες χώρες που εφάρμοσε την ηλεκτρονική διακυβέρνηση και η πρώτη χώρα με συνδέσεις DSL σε κάθε σχολείο.

4) Καλή γνώση της τεχνολογίας:

•  – Από την απλή αλληλεπίδραση με την τεχνολογία πηγαίνουμε στο να δημιουργούμε τεχνολογία και να εκφραζόμαστε μέσω αυτής.

5) Χρειαζόμαστε προγραμματιστές!

Στα επόμενα 10 χρόνια το επάγγελμα του προγραμματιστή θα είναι ένα από τα ταχύτερα αναπτυσσόμενα επαγγέλματα.

•  – 67% από τις θέσεις αυτές θα είναι εκτός τεχνολογικού τομέα
  • – Μόνο στις ΗΠΑ, θα υπάρχει ανάγκη για 1,4 εκατομμύρια θέσεις εργασίας προγραμματιστών.
  • – Οι απόφοιτοι σχολών πληροφορικής υπολογίζονται στις 400.000,
  • – γεγονός που αφήνει 1 εκατομμύριο ελεύθερες θέσεις εργασίας!
  • – Ο μέσος όρος καθαρού ετήσιου μισθού στις ΗΠΑ είναι 45.790$, ενώ για θέσεις εργασίας που αφορούν Υπολογιστές και Μαθηματικά ο μέσος καθαρός μισθός είναι 80.180$.
  •  – Tο 60% των θέσεων εργασίας αφορούν Υπολογιστές και Μαθηματικά και όμως μόνο 2% είναι απόφοιτοι σχολών Πληροφορικής.

Πηγή: dailygenius.com