Το σχολείο μας

Το Εσπερινό Γυμνάσιο Αιγάλεω  συστεγάζεται με το 4ο Γενικό Λύκειο  και το Εσπερινό Γενικό Λύκειο στην οδό Ιερά Οδός 306 (είσοδος από Μυστρά).

Στο Εσπερινό Γυμνάσιο μπορούν να εγγράφονται ενήλικες (εργαζόμενοι ή άνεργοι) που έχουν απολυτήριο Δημοτικού ή έχουν διακόψει την φοίτησή τους στο Γυμνάσιο καθώς και ανήλικοι που έχουν συμπληρώσει το 15ο έτος της ηλικίας τους και οι οποίοι αποδεδειγμένα εργάζονται.

Σας ενημερώνουμε ότι:

Η φοίτηση στο Εσπερινό Γυμνάσιο είναι τριετής.
Το ωράριο μαθημάτων είναι από  τις 19:20 έως 22:55.
Το όριο απουσιών είναι μεγαλύτερο σε σχέση με τα ημερήσια Γυμνάσια.
Τα μαθήματα που διδάσκονται είναι μόνο αυτά της κύριας ομάδας (25 ώρες εβδομαδιαίως).
Ο τρόπος διδασκαλίας είναι προσαρμοσμένος στα χαρακτηριστικά του μαθητικού δυναμικού (οι μαθητές μας είναι εργαζόμενοι και πολλές φορές έρχονται κατ’ ευθείαν από τη δουλειά στο σχολείο ) και άρα η γνώση πρέπει, το μεγαλύτερο μέρος της, να δοθεί μέσα στο σχολείο την ώρα της διδασκαλίας.
Tο Απολυτήριο είναι ισότιμο με αυτό των ημερήσιων Γυμνασίων και δίνει τη δυνατότητα στους απόφοιτους να συμμετάσχουν σε διαγωνισμούς προσλήψεων προσωπικού μέσω ΑΣΕΠ καθώς και να συνεχίσουν τις σπουδές τους σε Γενικό ή Επαγγελματικό Λύκειο.

Η πρόσβαση σ’ αυτό είναι εύκολη και γίνεται μέσω του Μετρό και λεωφορείων.

Διαθέτει άνετες αίθουσες διδασκαλίας, εργαστήριο πληροφορικής, εργαστήριο φυσικής και χημείας, κλειστό γυμναστήριο, αμφιθέατρο και άνετο αύλειο χώρο.

Σχολείο

Είσοδος σχολείου