ΟΙ ΑΡΘΡΟΓΡΑΦΟΙ

Το ιστολόγιο των αρθρογράφων του ΕΝ.Ε.Ε.ΓΥ-Λ Ελευσίνας  αποτελεί μια επιθυμία των μαθητών της Γ Λυκείου τόσο για ελεύθερη έκφραση, όσο και για παρουσίαση των ενδιαφερόντων τους «έξω» από το καθιερωμένο σχολικό πλαίσιο. Οι μαθητές  του Λυκείου για το σχολικό έτος 2018-2019 μεταμορφώθηκαν σε αρθρογράφους ποικίλης ύλης με καθοδηγητή και σύμβουλο την φιλόλογο τους κ.Σκαναβή,Ε. αλλά και τη συνεπικουρία της καθηγήτριας πληροφορικής του σχολείου κ.Ζυγοπούλου,Ε. Βέβαια, δε θα πρέπει να παραλειφθεί ότι το σύνολο των εκπαιδευτικών της σχολικής μονάδας ήταν αρωγοί ιδεών καθ΄όλη τη διάρκεια υλοποίησης του ιστολογίου.

“Οι Μαντατοφόροι”

Την περασμένη Πέμπτη 23 Μαΐου 2019 το σχολείο μας παρευρέθηκε στο Πολιτιστικό Κέντρο Δροσιάς για να παραλάβουν το Ειδικό Βραβείο Καλύτερης Εφημερίδας του Πανελλήνιου Μαθητικού Διαγωνισμού “Σεβασμός ΟΛΛΑ Δικαίωμα”. Ο προαναφερόμενος διαγωνισμός διοργανώθηκε άψογα από τον Εκπαιδευτικό Οργανισμό “Ορίζοντες”.
Οι Εκπαιδευτικοί του σχολείου μας κ.Μιτσιλέγγας, κ.Πουντζίκογλου & κ.Σκαναβή παρέλαβαν με τη σειρά τους και τα δικά τους βραβεία, αφού οι “Ορίζοντες” πιστεύουν ακράδαντα στην πολύτιμη συνεισφορά τους για την υλοποίηση της πρώτης εφημερίδα του ΕΝ.Ε.Ε.ΓΥ-Λ Ελευσίνας με τίτλο “Οι Μαντατοφόροι”.
Εκπρόσωποι μαθητές της Γ Λυκείου και της Α Λυκείου συνόδευσαν τους καθηγητές τους στην άκρως συγκινητική βράβευση, η οποία περιλάμβανε παρουσίαση της εφημερίδας τόσο από τους καθηγητές, όσο και τους μαθητές.

ΤΟ ΧΡΟΝΙΚΟ ΤΗΣ ΚΑΙΝΟΓΑΙΑΣ

Η ομάδα ΜΑΜΑΚΟΥΚΑ ΕΡΠ δημιούργησε μια graphic novel που ξεκίνησε το 2016 και ολοκληρώθηκε το 2019. Είναι η δημιουργική ομάδα του εργαστηρίου εφαρμοσμένων τεχνών του ΕΝ.Ε.Ε.ΓΥ-Λ Ελευσίνας. Τα μέλη από τα οποία απαρτίζεται είναι: Malvina,Zarifis,Effie καθώς και Manolo, Silverman, Alex, Don Pallito.

Ο τίτλος της είναι:

ΤΟ ΧΡΟΝΙΚΟ ΤΗΣ ΚΑΙΝΟΓΑΙΑΣ.

Η ιστορία μας…..

Το χρονικό της Καινογαίας είναι ένα παραμύθι- κόμικ που αφορά σε μια εξώκοσμη Ζώνη του Σύμπαντος που την αποτελούν τρία Βασίλεια.

Το βασίλειο του Κενού με Βασιλιά τον Στομαχοπρόσωπο, το Βασίλειο του Πάγου με Βασίλισσα την Παγωμένη Πριγκίπισσα και το Βασίλειο της Τεμπελιάς με Βασιλιά τον Μίδα τον Βασιλιά με τα κίτρινα χέρια.

Το βασίλειο του κενού εμπεριείχε την απόλυτη σκοτεινή ύλη. Κυβερνήτης του ήταν ο Στομαχοπρόσωπος. Σκοπός του βασιλείου του κενού ήταν να απορροφήσει το πολύχρωμο κόσμο του Βασιλείου της Τεμπελίας με τα πολύχρωμα λουλούδια, τους μεγάλους κήπους, τα κίτρινα λιβάδια. Στο Βασίλειο της Τεμπελιάς είχε πάντα Άνοιξη, καλοκαίρι και πολύ φως. Ένα ουράνιο τόξο υπήρχε πάντα σαν πύλη στον ουρανό. Το Βασίλειο του Κενού ήθελε να απορροφήσει και το Βασίλειο του πάγου. Η παγωμένη Πριγκίπισσα κυβερνούσε σε αυτό το βασίλειο. Στο βασίλειο αυτό ο ουρανός ήταν πάντα μπλε μοβ, ένας νυχτερινός ουρανός. Έκανε συνήθως κρύο ουρανό  και έφεγγε πάντα το Βόρειο Σέλας.

Μετά από ένα σκοτεινό κάλεσμα από ντον εξώκοσμο Φύλακα των Σφραγιδόλιθων ο Στομαχοπρόσωπος ξεκίνησε εκστρατεία εναντίον των άλλων δυο Βασιλείων. Τον πόλεμο τον κέρδισε και στα δυο Βασίλεια άλλαξαν όλα.

Μετά από μια περιπετειώδη αναζήτηση οι επιζήσαντες ανακαλύπτουν ότι ο Φύλακας των Σφαγιδόλιθων άνοιξε την Σφραγίδα δημιουργίας του Χρόνου και των τεσσάρων εποχών. Εκείνο που άλλαξε επίσης είναι ότι οι αθάνατοι κάτοικοι της ΚαινοΓαίας με την δημιουργία του Χρόνου έγιναν θνητοί…

ΟΙ ΗΡΩΕΣ:

ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΣΦΑΛΗ ΠΛΟΗΓΗΣΗ ΣΤΟ ΔΙΑΔΙΚΤΥΟ

Την Τρίτη 7 Μαΐου πραγματοποιήθηκε στο σχολείο μας ενημερωτική επίσκεψη από αστυνομικούς της Διεύθυνσης Δίωξης Ηλεκτρονικού Εγκλήματος με θέμα την “Ασφαλή Πλοήγηση στο Διαδίκτυο”. Την ημερίδα παρακολούθησαν οι μαθητές του σχολείου μας. Τα παιδιά με  μεγάλο ενδιαφέρον ενημερώθηκαν πάνω σε θέματα που αφορούν διαδικτυακές απειλές και μέτρα προστασίας καθώς επίσης για το φαινόμενο του διαδικτυακού εκφοβισμού και των απειλών που ελλοχεύουν από τις ιστοσελίδες κοινωνικής δικτύωσης.

ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΗΝ ΚΙΒΩΤΟ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ

Μαθητές και εκπαιδευτικοί του σχολείου μας, στα πλαίσια του προγράμματος “Αναζητώντας το Θεό” επισκέφτηκαν την Κιβωτό του Κόσμου. Ένας Εθελοντικός Μη Κερδοσκοπικός Οργανισμός Ειδικής Μέριμνας και Προστασίας Μητέρας και Παιδιού.

ΕΚΔΡΟΜΗ ΣΤΟ ΜΟΥΣΕΙΟ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ

Η Δ’ τάξη του σχολείου μας, μαζί με τους εκπαιδευτικούς επισκέφτηκαν το Μουσείο Πληροφορικής. Ένας χώρος γεμάτος ιστορικά τεχνολογικά επιτεύγματα, σπάνια εκθέματα. Ανάψτε μια λυχνία, ακούστε τον ήχο του modem, γράψτε λίγες γραμμές κώδικα σε έναν παλιό υπολογιστή, «φορτώστε» ένα βιντεοπαιχνίδι από κασέτα… ήταν μερικά από τα διαδραστικά σημεία της ξενάγησης.

ΓΙΟΡΤΗ 25ΗΣ ΜΑΡΤΙΟΥ

Οι μαθητές μας τίμησαν τους ήρωες της επανάστασης του 1821, με ποιήματα, τραγούδια ,θεατρικό και χορούς που πραγματοποιήθηκαν στην αίθουσα εκδηλώσεων του σχολείου μας. Τους ήρωες αυτούς που έδωσαν την ζωή τους ώστε η πατρίδα μας να είναι ελεύθερη.

ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΟ ΚΠΕ ΕΛΕΥΣΙΝΑΣ

Μαθητές και εκπαιδευτικοί του σχολείου μας στα πλαίσια του προγράμματος “Ελευσίνα αστικό μονοπάτι, για….μύστες της αειφορίας” επισκέφτηκαν το Κέντρο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης Ελευσίνας. Στόχος του προγράμματος είναι η βιωματική ανίχνευση των στοιχείων που συντελούν στη βιωσιμότητα μιας πόλης, η διαπίστωση των καλών πρακτικών που έχουν εφαρμοστεί στην Ελευσίνα, αλλά και των προβλημάτων που χρήζουν αειφορικών λύσεων