Η λειτουργία μας

Το Ειδικό Λύκειο (Ε.Α.Ε.) Κωφών & Βαρηκόων Αργυρούπολης στεγάζεται σε ένα άνετο κτίριο τριών επιπέδων, υπογείου (αρχιτεκτονικά ως ισόγειο), ισογείου και πρώτου ορόφου, με μεγάλο προαύλιο χώρο.

Οι πολυγωνικές αίθουσες διδασκαλίας είναι έτσι σχεδιασμένες, ώστε η διάταξη των θρανίων να εξυπηρετεί την απρόσκοπτη οπτική επαφή μεταξύ των μαθητών και του εκπαιδευτικού. Κάθε εκπαιδευτικός στο σχολείο έχει τη δική του αίθουσα διδασκαλίας, οι μαθητές μετακινούνται από αίθουσα σε αίθουσα, ανάλογα το μάθημα που έχουν σύμφωνα με το πρόγραμμα της κάθε ημέρας. Όλες οι αίθουσες είναι εξοπλισμένες με Ηλεκτρονικό Υπολογιστή (Laptop) ο οποίος είναι συνδεδεμένος με διαδραστικό πίνακα (smartboard) & έχουν σύνδεση με το Διαδίκτυο σε πολύ υψηλές ταχύτητες, μέσω του Σχολικού Δικτύου. Αυτό εξασφαλίζει άμεση, γρήγορη & πλήρη πρόσβαση σε πληροφορίες & γνώσεις κατά τη διάρκεια του μαθήματος.

Το σχολείο μας διαθέτει Εργαστήριο Φυσικών Επιστημών πλήρως εξοπλισμένο με υλικά & όργανα για τη διενέργεια πειραμάτων. Το Εργαστήριο Πληροφορικής διαθέτει σύγχρονούς Ηλεκτρονικούς Υπολογιστές. Η αίθουσα Καλλιτεχνικών είναι κατάλληλα διαμορφωμένη & πλήρως εξοπλισμένη με υλικά έτσι ώστε οι μαθητές μας να εργάζονται άνετα & δημιουργικά. Η αίθουσα βιβλιοθήκης λειτουργεί & ως δανειστική βιβλιοθήκη.
Το κλειστό γυμναστήριο του σχολείου μας διαθέτει σύγχρονα όργανα γυμναστικής. Το δάπεδο του είναι ξύλινο & επιτρέπει τη μεταφορά δονήσεων. Είναι κατάλληλα σχεδιασμένο για τις ανάγκες των κωφών & βαρήκοων μαθητών μας & για τα προγράμματα κίνησης & χορού που γίνονται στο σχολείο μας.

Στον προαύλιο χώρο, υπάρχει γήπεδο μπάσκετ που μετατρέπεται σε γήπεδο βόλεϊ ή ποδοσφαίρου, όπου ανάλογα προπονούνται, γυμνάζονται & παίζουν οι μαθητές μας.

Στο αμφιθέατρο μας (ξεχωριστό κτήριο από αυτό του σχολείου), πραγματοποιούνται οι εκδηλώσεις & οι σχολικές μας γιορτές. Στο αμφιθέατρο πραγματοποιούνται παράλληλα σεμινάρια της Εκπαιδευτικής Κοινότητας, θεατρικές παραστάσεις & εκδηλώσεις σχολείων του Δήμου Αργυρούπολης – Ελληνικού. Το αμφιθέατρο είναι χωρητικότητας 180 ατόμων, διαθέτει κατάλληλο εξοπλισμό για προβολές & σύστημα ήχου και φωτισμού.